Trendy w budownictwie zmieniają się dynamicznie, a co kilka miesięcy prezentowane są nowe technologie wykonywania domów. Niezmiennie jednak od lat najlepsze z nich są obecne i gwarantują szereg korzyści. Taką technologią jest budowanie całorocznych domów z bali. Czy rzeczywiście są zdrowsze ? Jak się je buduje ? Czy można w nich mieszkać cały rok ? Na te pytania odpowiadamy w dalszej części artykułu.
Jak powstaje dom z bali ?
Proces budowy domu z bali jest prosty i nie wymaga skomplikowanych operacji. Na rynku istnieje spora ilość firm, która oferuje takie usługi jak Natuekodom, a postawienie samego budynku trwa zdecydowanie krócej niż tradycyjnego — z betonu i stali. Cały proces rozpoczyna się od wybudowania solidnych fundamentów. Na nich dom przetrwa każde warunki atmosferyczne. W następnej kolejności firma przywozi i w odpowiedni sposób układa bale. Specjalna technika nacinania i nakładania ich na siebie oraz mocowania sprawia, że dom jest bardzo mocny, a na warstwy bali można ułożyć bez trudu ciężki dach.
Materiał w większości to drewno. Minimalna ilość innych surowców użytych do takiego domu jest znikoma i wynika tylko z funkcjonalności. Są to m.in. dachówki czy gwoździe. W takich konstrukcjach można mieszać nawet w zimie. Domy z bali całoroczne są bardzo komfortowe i nie odstają funkcjonalnością od tradycyjnych budynków. Świetnym budulcem, który łączy się z drewnem — jest też kamień, z którego można wykonać obejście lub kominek.
Zalety domów z bali
Rozwiązanie to choć nie jest najpopularniejsze w polskim budownictwie, ma bardzo dużo zalet. Pierwszą z nich jest pewność, że do budowy domu nie wykorzystano chemicznych lub toksycznych elementów — np. klejów czy prefabrykatów. Kolejnym plusem jest koszt wybudowania takiego domu. Z pewnością nie jest on większy niż przy tradycyjnym budownictwie, a czasami może być nawet tańszy. Do niewątpliwych plusów zaliczyć można odczucia estetyczne. Dom z bali prezentuje się bardzo pięknie, a wszechobecne drewno wewnątrz robi ogromne wrażenie na gościach. Domy takie są też bardzo wytrzymałe, o czym świadczyć może ich duża ilość — zwłaszcza w górach. Górale stosują tę technikę od lat i nie mają powodów do jej zmiany.
Komfort
W wielu przypadkach główną obawą jest komfort mieszkania. Duża liczba osób nie może wyobrazić sobie takiego sposobu mieszkania — zupełnie niesłusznie. Technologia ta zapewnia taką samą lub lepszą izolację termiczną jak tradycyjne budowle. Do tego w razie chęci innego wykończenia wnętrza można od środka zastosować np. płyty kartonowe gipsowe. Oprócz tego powietrze jest dużo lepszej jakości, a bale wizualnie tworzą bardzo piękny i estetyczny wizerunek domu. Firmy, które przyjmują zlecenie- zajmują się całą budową. Dają one domy z bali pod klucz i nie wymagają żadnego nadzoru czy pomocy.