Wybór pomiędzy mieszkaniem z rynku wtórnego i pierwotnego to przede wszystkim kwestia kosztów. Cena nowego apartamentu może być wyższa nawet o kilkadziesiąt tysięcy złotych. Nie należy jednak całkowicie skreślać takiej możliwości, ponieważ taka decyzja niesie za sobą również wiele korzyści. Oto kilka z nich.
Wyposażenie
Gdy zdecydujemy się już na zakup mieszkania, musimy liczyć się także z kosztami jego wystroju. W przypadku mieszkań w stanie deweloperskim koszty mogą być odpowiednio niższe. Nowo wybudowane osiedla oferują mieszkańcom wiele udogodnień jak np. drzwi antywłamaniowe, nowoczesne systemy wentylacji oraz izolacji. W lokalu kupionym na rynku wtórnym takie wyposażenie nie jest oczywistością, więc w takim wypadku należy brać pod uwagę również koszt ewentualnego remontu. Starsze wieżowce i bloki nie są także w pełni przystosowane dla osób niepełnosprawnych. W nowym budownictwie, poza windami, stosuje się różne usprawnienia m.in. platformy i podjazdy.
Do wyposażenia nowych apartamentów należą także miejsca parkingowe dla mieszkańców. Coraz częściej zamiast osobnych garaży, buduje się podziemne parkingi oraz zewnętrzne miejsca parkingowe.
Układ mieszkania
Układ mieszkania ma ogromny wpływ na jakość życia jego mieszkańców. Starsze lokale często cechuje mniej funkcjonalny układ pomieszczeń. Architekci projektujący nowe osiedla zwracają baczną uwagę na planowania przestrzeni użytkowej. Dzięki temu mieszkania są znacznie bardziej przestronne i wygodniejsze w użytkowaniu.
Energia
Zaletą osiedli wybudowanych w ostatnich latach jest to, że wyposażone są zazwyczaj w innowacyjne systemy pozyskiwania energii. Panele słoneczne na dachach oraz pompy ciepła to korzyść nie tylko dla środowiska, ale i oszczędność. Wykorzystywanie energii odnawialnej wpływa na wysokość rachunków i jest bardziej efektywne.
Okolica
Podczas budowy kompleksu osiedlowego planuje się także odpowiednie zagospodarowanie okolicy. Dzięki temu dzielnica, która kiedyś odstraszała, może przeistoczyć się w wygodne miejsce do życia. Obok apartamentów powstają parki, place zabaw, skwery i siłownie na powietrzu. Wszystko po to, by zapewnić komfortowe funkcjonowanie mieszkańcom. Równie istotne jest zadbanie o zaplecze handlowe. Deweloperzy podczas planowania uwzględniają także miejsca na sklepy i inne usługi.
Lokalizacja
Lokalizacja jest jednym z najważniejszych czynników determinujących chęć zakupu mieszkania w danej inwestycji. Nowoczesne osiedla w centrach dużych miast (pomimo relatywnie wyższych cen) dla wielu osób są najbardziej atrakcyjną opcją. Ich położenie sprawia, że są świetnym miejscem do zamieszkania, bo pozwalają korzystać ze wszystkich udogodnień jakie oferuje życie w centrum miasta. Przykładem takiego osiedla jest 19. Dzielnica, powstające na warszawskiej Woli mieszkania deweloperskie tuż obok nowej stacji metra rondo Daszyńskiego: https://www.19dzielnica.pl/osiedle-19-dzielnica/.
Bezpieczeństwo
Poczucie bezpieczeństwa w nowo zakupionym mieszkaniu jest niezwykle istotne. Deweloperzy w coraz większym stopniu starają się zapewnić przyszłym mieszkańcom komfort funkcjonowania, dlatego bardzo często w apartamentowcach znajdują się specjalne pomieszczenia przeznaczone dla pełniącego służbę ochroniarza. Dodatkowym zabezpieczeniem jest monitoring, który jest dzisiaj stałym elementem systemu ochrony w większości inwestycji mieszkaniowych.
Gwarancja
Zakup nowego mieszkania daje możliwość skorzystania z trwającego przez kilka lat okresu rękojmi. Oznacza to, że to na deweloperze będzie spoczywał obowiązek usunięcia usterek występujących w mieszkaniu, o ile nie pojawiły się z winy użytkownika.