W takich przypadkach najczęstszą pierwszą reakcją jest panika, ponieważ większość ludzi nie wie co powinna zrobić, gdy nagle odczuwa nieprzyjemny zapach w kuchni bądź łazience albo zauważa zatrzymanie się wody na powierzchni sprzętu. Poniżej przedstawiamy kilka sposobów na poradzenie sobie z tym problemem.
Ciśnieniowa metoda oczyszczania rur
Inaczej może też być zwana hydrodynamiczną, która okazuje się bardzo skuteczna i wydajna zwłaszcza w przypadku udrażniania szamba i oczyszczalni różnego rodzaju, co dzieje się oczywiście na zewnątrz budynku najczęściej przy dużych magazynach, halach produkcyjnych i innych przyłączach. Cała procedura polega przede wszystkim na wykorzystaniu dużego nacisku wody, która jest pompowana w specjalnym pojeździe typu WUKO. Samochód ten posiada odpowiednie parametry, aby móc swobodnie zmieścić się w każdej uliczce i innym miejscu, a jego profesjonalne i nowoczesne wyposażenie pozwala na bardzo szybkie usunięcie awarii hydraulicznej i ponowne usprawnienie funkcjonowania rur kanalizacyjnych na zewnątrz. Woda przepływa ostatecznie przez specjalną głowicę, której rozmiar jest dopasowywany do wielkości średnicy kanału, a następnie obmywa ściany rury i usuwa wszelkie zanieczyszczenia. Na sam koniec cały żwir, kamienie i tłuszcz wypływają do studni rewizyjnej, z której są następnie przedostają się do beczki WUKO. Jednocześnie warto zaznaczyć, że ta metoda jest absolutnie przyjazna dla środowiska, ponieważ woda nie zawiera żadnych dodatkowych substancji wspomagających oczyszczanie.
Metoda mechanicznego udrażniania kanalizacji
Następnym rozwiązaniem oferowanym przez większość hydraulików jest użycie przepychacza sprężynowego zasilanego specjalnym silnikiem obrotowym. Głównym atutem tej metody jest sprężyna, która jest wyposażona w konkretnej wielkości końcówkę dostosowywaną do określonej wielkości rury kanalizacyjnej. W rezultacie zagwarantowana zostaje w pełni skuteczne udrażnianie kanału i usuwanie wszelkich zanieczyszczeń z rur wewnętrznych. Przykładem elementów zapychających może być tłuszcz, inne substancje lepkie, a nawet korzenie. Wówczas udrożnienie następuje w bardzo szybki i zwinny sposób, a efekty są widoczne przez bardzo długi okres czasu.
Domowe sposoby na oczyszczanie kanalizacji
Istnieją oczywiście różne sposoby znane i powielane przez większość domowników, a dzisiejsze możliwości i szeroko rozwinięta branża chemiczna pozwala również na bezpieczne i skuteczne udrażnianie kanalizacji. Naturalnie możesz samodzielnie wykonać wszystkie te propozycje, aczkolwiek zalecamy zawsze konsultować się i korzystać z usług profesjonalnego hydraulika z odpowiednim sprzętem, ponieważ zachowa on wszelkie standardy bezpieczeństwa i może uchronić Cię przed ewentualnymi skutkami niepowodzenia, a w innym wypadku także pogorszeniem obecnego stanu rur kanalizacyjnych. Przede wszystkim warto zapobiegać powstawaniu zatorów, dlatego polecamy zastosowanie gęstego sita w umywalkach czy też brodziku prysznica, by zahamować dostawanie się do wnętrza kanału różnego rodzaju zabrudzeń i innych elementów. Jednakże jeśli ten sposób nie poskutkuje lub pomyślimy o tym za późno, zawsze można opierać się na innych tradycyjnych metodach, jak na przykład przepychaczka, która niestety odtyka jedynie odpływy. W razie poważniejszych usterek dobrze jest zakupić rekomendowane proszki lub granulki do rozpuszczania w rurze, aczkolwiek należy przede wszystkim dokładnie zapoznać się z instrukcją i zastosowaniem, ponieważ nie wszystkie preparaty są uniwersalne. Tutaj należy także zachować szczególną ostrożność, ponieważ tego typu środki chemiczne są bardzo niebezpieczne i szkodliwe dla naszego zdrowia. Równie pewnym i ogólnodostępnym mieszanką jest ocet i soda oczyszczona, które stosowane regularnie mogą zapobiec powstawaniu większych zatorów. Jak wspomnieliśmy wcześniej powstaje coraz więcej nowoczesnych rozwiązań, aczkolwiek nadal najpewniejszym wyjściem pozostaje firma hydrauliczna z wieloletnim doświadczeniem i profesjonalnym sprzętem.