Czajnik na kuchenkę gazową pozwala w szybkim czasie zagotować wodę na kawę lub herbatę dla kilku osób. Zamontowany w nich gwizdek pozwala wyłączyć podgrzewanie gazem zaraz po zagotowaniu wody. Zapobiega to niepotrzebnemu przegrzewaniu wody. Przed dokonaniem zakupu warto zastanowić się jaki czajnik wybrać ponieważ jest to naczynie przeznaczone do wielokrotnego i codziennego użytku. Warto zwrócić uwagę na kilka kwestii dotyczących czajników.
Wybór pojemności
Pojemność czajnika najlepiej jest dostosować do liczby domowników, którzy będą korzystać z zagotowanej wody. Wielodzietna rodzina będzie potrzebowała większego czajnika aniżeli 1 lub 2 osoby. Czajniki mogą mieć pojemność od 0,4 l nawet do 4 l. Najbardziej popularne są czajniki o pojemności 1-2 litry, pozwalają one zagotować wodę na kilka filiżanek lub kubków herbaty i kawy. Odpowiednio dobrana pojemność sprzyja oszczędnemu gotowaniu wody. Istotne, aby każdorazowo gotować tyle wody ile potrzebujemy, skróci to czas gotowania, a także pomoże zaoszczędzić wydatki związane z gazem.
Materiał wykonania
Tradycyjne czajniki wyposażone w gwizdek najczęściej są wykonane ze stali nierdzewnej. Są bardzo praktyczne, ponieważ postawione na włączonej kuchence szybko się nagrzewają. Dodatkowym atutem jest zamontowany gwizdek, dzięki niemu nie zapomnimy o wstawionej do gotowania wodzie. Czajniki wykonane ze stali występują w dwóch wariantach: matowym oraz polerowanym na wysoki połysk. Co jakiś czas taki czajnik trzeba solidnie wyczyścić. Ważne także, aby używać go na kuchence tak, aby płomień nie wychodził poza czajnik. Dużym plusem jest cena. Ceny niektórych modeli zaczynają się już od ok. 20 zł.
Drugi rodzaj czajnika to czajnik emaliowany. Były one obecne w kuchniach naszych babć i mam, teraz jednak przeżywają renesans. Cenione są zarówno ze względu na walory ozdobne, jak również ze względu na praktyczność. Potrafią wprowadzić do naszej kuchni niesamowity klimat. Sprawdzą się na kuchence gazowej, niektóre modele są dostosowane także do używania na kuchence indukcyjnej, elektrycznej i ceramicznej.
Czajnik żeliwny to kolejny rodzaj czajnika. Żeliwo to wyjątkowo trwały materiał, który posłuży przez wiele lat. Czajnik wykonany z żeliwa będzie dużo cięższy niż ten wykonany ze stali czy tworzywa sztucznego. Wymaga on specjalnej i odpowiedniej pielęgnacji: nie wolno używać żadnych detergentów i szczotek do czyszczenia.
Zamiast tradycyjnej kuchenki elektrycznej lub gazowej wiele osób wybiera płytę indukcyjną. Czajniki na płytę indukcyjną mają ferromagnetyczne dno. Czajnik powinien być oznaczony specjalnym symbolem (na spodzie naczynia lub na opakowaniu). Czajnik na indukcję może być wykonany zarówno ze stali nierdzewnej, jak i pokryty emalią. Najważniejsze, aby miał odpowiednie oznaczenie, które poinformuje nas o jego przeznaczeniu. Nowoczesne i tradycyjne czajniki na gaz z Bokono to dobry przykład modnych i trwałych produktów.
Czyszczenie czajnika
Należy go czyścić na zewnątrz oraz od środka. Ważne jest regularne odkamienianie. Osad z kamienia powoduje, że woda gotuje się wolniej. Aby pozbyć się kamienia warto co jakiś czas zagotować w nim ocet. Czyszcząc zewnętrzną warstwę należy pamiętać, że niektóre powłoki łatwo zarysować. Należy wybierać delikatną stronę gąbki. Do wyczyszczenia delikatnych zabrudzeń wystarczy płyn do mycia naczyń, do większych zabrudzeń – mleczko lub środek do czyszczenia powierzchni kuchennych.
Czajnik jako element wystroju
Czajnik jest także elementem wystroju wnętrza. Znajduje się w centralnym punkcie kuchni. Bardzo dobrze, jeśli jego kolor i styl komponuje się z otoczeniem. Na rynku znajdziemy wiele kolorów czajników, od jasnych poprzez bardzo kolorowe do czarnych. Jeśli jesteśmy zwolennikami intensywnych kolorów, czajnik może ułatwić nam wprowadzenie takiego akcentu do kuchni. Kolor czajnika nie musi być jednolity. Bardzo popularne są modele z motywem kwiatowym, w groszki, nakrapiane, owoce i warzywa, ludowe wzory. Aby wprowadzić do naszej kuchni trochę tradycji dobrym rozwiązaniem będzie czajnik z gwizdkiem. Duża gama produktów pozwoli dopasować czajnik do każdego wnętrza. W sprzedaży napotkać możemy czajniki, które pod wpływem ciepła zmieniają kolor. Kropki, które stopniowo zmieniają barwę informują nas o stopniu nagrzania naczynia i postępie gotowania.
Zalety czajnika na gaz
Dobrej jakości czajnik na gaz wykonany jest najczęściej ze stali nierdzewnej. Jest on energooszczędny oraz nie zmienia smaku wody. Możemy odnaleźć wiele różnorodnych wzorów od klasycznie wyglądających po styl retro. Zdecydowanie na plus przemawiają niskie koszty użytkowania, niska cena czajników, gwizdek (sygnalizuje zagotowanie się wody), tradycyjny akcent w kuchni. Jest to dobre rozwiązanie, ponieważ niektóre czajniki pasują zarówno na kuchenkę gazową oraz ceramiczną, indukcyjną i elektryczną.