Wentylacja każdego domu to jeden z istotnych elementów wymiany cieplnej oraz zamiany powietrza w obrębie budynku. Najbardziej popularnym rozwiązaniem jest oczywiście wentylacja grawitacyjna, która polega na tym, że powietrze wtłaczane do budynku jest naturalnie, np. poprzez nieszczelności w stolarce okiennej czy drzwiowej, a uchodzi systemem kominowym. Coraz częściej jednak wentylację grawitacyjną zamienia się na nowoczesne rozwiązania, oparte na systemie rekuperacji.
Czym jest rekuperacja?
Rekuperacja, czyli innymi słowy, wentylacja mechaniczna, to dość nowoczesny sposób na wymianę powietrza w budynkach, przy jednoczesnym ograniczeniu kosztów związanych z ogrzewaniem. Sercem całego systemu jest urządzenie, czyli rekuperator, w którym odbywa się proces wymiany powietrza.
Działanie urządzenia polega na wtłaczaniu czystego, zimnego powietrza do budynku. Jednocześnie, systemem wentylacji mechanicznej, powietrze zużyte podlega procesowi zaciągania do urządzenia. Rekuperator działa więc dwukierunkowo – z jednej strony wypuszcza powietrze w obrębie budynku, z drugiej zaś zaciąga. Dodatkowo, w samym urządzeniu zachodzi proces częściowego ogrzewania wtłaczanego, czystego strumienia powietrza, właśnie tym uchodzącym. Według szacunków, dzięki takiemu systemowi, koszt ogrzewania całego budynku, może spaść nawet do 60%. To istotne z punktu widzenia przeciętnego konsumenta, bowiem koszt ogrzewania, w szczególności w porach mroźnych, to dość istotny element budżetu.
Koszt i właściwości systemów rekuperacji
Wymiana powietrza w budynku mieszkalnym, jest ważna z punktu widzenia zarówno zdrowia mieszkańca, jak i jego komfortu. Komfort to również ograniczenie kosztów, np. związanych z ogrzewaniem budynku czy zużyciem energii elektrycznej.
Sam system rekuperacji jest dość skomplikowanym projektem, który wymaga przeprojektowania w obrębie całego budynku mieszkalnego. Na koszt rekuperacji składają się:
– rekuperator, który powinien być dostosowany do danego budynku, jego kubatury czy izolacji termicznej
– wykonanie instalacji z przewodów wentylacyjnych
– akcesoria do instalacji i przewodów
– pozostały osprzęt
– projekt wykonawczy wentylacji mechanicznej
– protokół z wykonania instalacji.
Najbardziej kosztownym elementem systemu rekuperacji jest sprzęt i akcesoria. To często 95% całości kosztów. Zainstalowanie, czyli przeprowadzenie wszystkich prac związanych z systemem rekuperacji, będzie kosztowało inwestora od około 15000 zł do nawet 25000 zł. Całość zależy oczywiście od firmy wykonującej instalację jak i jakości dobranych materiałów.