Decydując się na podpisanie umowy o świadczenie usług i telewizji, warto zwrócić uwagę na oferowane przez operatora dodatki. Jednym z nich jest multiroom. Co warto wiedzieć na temat jego zalet i jak z niego korzystać?
Czym jest multiroom?
Multiroom to dodatek pozwalający na oglądanie kilku różnych programów telewizyjnych jednocześnie na dwóch lub większej ilości odbiorników, w ramach jednej umowy na świadczenie usług telewizji przez operatora. Co niezwykle istotne, w wielu przypadkach programy w ramach multiroomu można oglądać w jakości HD, co zapewnia najwyższy poziom rozrywki.
Zalety korzystania z multiroomu
Dzięki multiroomowi unika się kłótni o pilota w sytuacji, w której co najmniej dwie osoby chcą oglądać różne programy telewizyjne jednocześnie. Na przykład spragniona sportowej rozrywki męska część domu może śledzić mecz Ligi Mistrzów w salonie, a w tym czasie kobiety obejrzą odcinek ulubionego serialu na innym odbiorniku, w drugim pokoju, a dzieci – bajkę w swojej sypialni.
Dodatkowo dzięki multiroomowi, przy zdecydowaniu się na dekoder z nagrywarką PVR, można utrwalić określony program w pamięci tego urządzenia i odtworzyć go na dodatkowym odbiorniku także wtedy, gdy jeden jest już zajęty.
Multiroom – jak podłączyć?
Multiroom – jak podłączyć – to najczęściej padające pytanie wśród internautów, którzy dopiero rozpoczynają z nim przygodę. Aby móc skorzystać z multiroomu, przy podpisywaniu umowy o świadczenie usług telewizji trzeba wskazać to operatorowi. Wówczas oprócz standardowego dekodera otrzyma się także odpowiednią ilość dekoderów dodatkowych.
Należy się liczyć w takim przypadku z dodatkowym kosztem, aczkolwiek nie jest on zwykle wysoki. Na przykład w INEA koszt usługi multiroom to jedyne 14,90 zł w przypadku podłączenia dodatkowego odbiornika (a więc wtedy, gdy programy telewizyjne będą śledzone na dwóch telewizorach jednocześnie).
Multiroom – jak podłączyć, by działał poprawnie? Przy zwykłej instalacji do mieszkania doprowadzany jest kabel antenowy, który podłącza się do głównego dekodera. Konieczny w takim przypadku jest rozgałęźnik, który rozdzieli sygnał na co najmniej dwa dekodery – główny i dodatkowy, umieszczony w innym pomieszczeniu. Dekoderów nie trzeba podłączać wówczas samodzielnie. U wielu operatorów (także w INEA) można zamówić usługę montażu dodatkowego gniazda.
Technik podłączy wówczas rozgałęźnik, doprowadzi do odpowiednich urządzeń kabel oraz zainstaluje wszystkie dekodery. Jeśli w mieszkaniu jest dostępna instalacja oparta o światłowód, możliwe są dwie inne opcje podłączenia multiroomu. W pierwszej z nich do modemu światłowodowego podłączony jest kabel antenowy, który z kolei podłącza się do głównego dekodera. Na taki kabel zakłada się rozgałęźnik i wówczas jeden kabel wpina się do jednego dekodera, a drugi – do dodatkowego.
W drugim przypadku dekoder łączy się z modemem światłowodowym za pomocą kabla Ethernet. Na samym końcu dekoder należy podłączyć do telewizora i można już korzystać z multiroomu.