Bezspornie dania serwowane na zastawie porcelanowej prezentują się na prawdę okazale. Od wieków porcelana była uznawana za synonim elegancji i dobrego gustu, stąd też chętnie się nią otaczamy. Chcąc, by także na naszych stołach królowała szczypta luksusu. I tutaj często w sklepie, napotykamy dylemat. Czy warto dopłacać, nieraz 10 krotnie do porcelany z najwyższej półki? Mało tego czym w zasadzie różni się porcelana za 400zł od tej za ponad 5000?
Ale od początku
Porcelana obecnie wytwarzana jest z kwarcu, skalenia i glinki kaolinowej, która jest jej głównym i najważniejszym składnikiem. Wspomniana glinka swoją nazwę zawdzięcza zboczom chińskich gór Gaoling, gdzie pierwotnie była wydobywana. Chociaż jest ona podstawowym składnikiem, na finalną jakość porcelany mają wpływ także pozostałe składniki, które zestawione ze sobą w odpowiednich proporcjach, odpowiednio przygotowane i wypalane parokrotnie w wielkich piecach, mają wpływ na jakość i wygląd porcelany.
Kolor
Wiele osób przy wyborze zastawy stołowej zastanawia się nad odcieniem porcelany, biała czy kremowa. Biel zawsze jest elegancka, szykowna i do wszystkiego pasuje, no i tu często wybór pada właśnie na klasyczną biel. Ale od kiedy w sprzedaży pojawiły się produkty porcelanowe o subtelnym odcieniu ecru, klienci coraz częściej zaczęli mieć dylemat co wybrać. I my jako sprzedawcy naturalnie możemy doradzać i pomagać w trudnym wyborze, ale wybór zależy już od indywidualnych gustów i preferencji Klienta.
A jak powstaje odcień kremowy w porcelanie? W dwojaki sposób, może on być uzyskany dzięki nałożeniu odpowiedniego koloru szkliwa, który po wypaleniu w piecu uzyska właśnie taki kremowy odcień. Jest jeszcze inna metoda i jedyną fabryką w Polsce zajmującą się wytwarzaniem tego typu porcelany jest ZPS Karolina z Jaworzyny Śląskiej i mówimy tu o tzw. fine bone china. Tutaj charakterystyczny kolor ecru Fabryka uzyskuje poprzez dobór wyselekcjonowanej kaoliny, która w wyniku reakcji chemicznych zachodzących podczas wypału, uzyskuje właśnie taki ciepły i delikatny kolor kremowy. W tym miejscu należy również zaznaczyć że porcelana w kolorze kremowym ze względu na bardziej skomplikowany proces produkcyjny będzie droższa niż klasyczna, biała.
Przezroczystość
Kolejnym dosyć często powtarzanym stwierdzeniem jest to że „cechą dobrej porcelany jest jej transparentność” – czyli po prostu przezroczystość.
I to jest bardzo ważny aspekt, świadczący o jakości glinki użytej do wyrobu naczyń, czyli o jakości porcelany. Jeśli kaolina będzie zanieczyszczona i kiepskiej jakości to nawet przy największych staraniach, przejrzystości się nie uzyska. Dlatego chcąc mieć pewność, gdy decydujemy się na porcelanę o sporej wartości, czyli tu mówimy o kwocie rzędu 3 tys. wzwyż, sprawdźmy czy ta przezroczystość jest widoczna. Najlepiej jest ten efekt sprawdzić na filiżance lub na skrzydłach talerza.
I takiej jakości porcelana przechowywana i traktowana z należytym szacunkiem, przez wiele lat czy nawet pokoleń będzie służyć jako pamiątka i ozdoba stołu.
Jeśli chodzi o transparentność porcelany w wyborze zestawy obiadowej na użytek codzienny, to będzie on trochę mniejszy, ale nadal to będzie porcelana wysokiej jakości. Wiadomo tutaj producent bierze pod uwagę inne walory niż tylko estetyczne, czyli przede wszystkim użytkowe. Naczynia porcelanowe będą częściej używane, myte w zmywarkach i tak dalej, więc producent musi zadbać żeby wytrzymała więcej.
Przejdziemy teraz do porcelany, która jest przeznaczona można by powiedzieć na użytek „przemysłowy” czyli porcelana gastronomiczna. Tutaj efekt „przezroczystości” praktycznie nie występuje, ale to nie jest za sprawą złej jakości glinki, tylko kwestii użytkowych. Porcelana stołowa używana w restauracjach, hotelach jest eksploatowana bardzo intensywnie i poddawana wysokim temperaturom w zmywarkach i wypażarkach przemysłowych, więc tutaj jej zasadniczą funkcją będzie wytrzymałość oraz kwestia utrzymania temperatury podawanych dań czy napojów.
Zdobienia
Kolejnym dosyc oczywistym elementem decydującym o cenie będzie zdobienie. Zdecydowanie droższa będzie porcelana bogato zdobiona, gdzie dekoracja jest wykonana ręcznie i przy użyciu znacznej ilości złotych elementów. Takie „złote elementy” nie są namalowane jakąś tam złotą farbką, tylko w takiej farbie faktycznie występuje prawdziwe złoto. Także misterne wykonanie, użyty materiał i ilość zdobień będzie decydować o cenie. Tańszym wyborem będzie na pewno porcelana niedekorowana lub dekorowana tzw. „kalką w postaci wydruku graficznego” która jest nakładana na naczynia.
Kształt naczynia
Wiadomo, że bardziej popularne kształty uzyskuje się w prosty sposób na prasach automatycznych, więc takie elementy będą tańsze w produkcji. A kształty bardziej nietypowe będą wymagały większego nakładu pracy, użycia innych, bardziej skomplikowanych form oraz być może, innego procesu produkcyjnego.
Marka
Dość ważnym aspektem decydującym o cenie zestawu porcelanowego, jest jego marka. Im marka bardziej luksusowa, to produkt będzie adekwatnie droższy niż jego mniej popularny zamiennik.
O cenie zestawów porcelanowych, również decyduje ilości elementów składających się na taki zestaw. Im więcej elementów, tym serwis droższy.