System szynowy polega na zastosowaniu poziomej wyprofilowanej szyny, najczęściej wykonanej ze stali lub aluminium, wraz z zakotwiczonym wewnątrz niej wózkiem jezdnym. Szyny połączone są ze sobą lub z łukami za pomocą łączników, dlatego możliwe jest zaprojektowanie dowolnej ich konfiguracji i długości. Konstrukcja umożliwia pracę w poziomie na wysokości w linii prostej łącznie z pokonywaniem odpowiednich łuków nie ograniczając swobody ruchów pracownika. Warto przypomnieć, że zgodnie z rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, za pracę na wysokości uznaje się już tę wykonywaną powyżej 1 metra.
Zalety systemu asekuracji szynowej i przykłady zastosowań
– wygodny i szybki sposób montażu,
– odporność na niekorzystne warunki atmosferyczne,
– możliwość zmiany lokalizacji po zakończeniu prac w jednym miejscu – ponowne wykorzystanie elementów systemu,
– montaż bez ingerencji w podłoże,
– dowolny sposób modyfikacji długości szyny oraz łuków.
Przykładami zastosowań systemów asekuracji poziomej są prace przy budowie czy konserwacji samolotów, wagonów, cystern, wiatraków, pomostów, ale również popularne ostatnio parki linowe dla dzieci i dorosłych. Coraz częściej szyny asekuracyjne stosowane są podczas budowy obiektów mieszkalnych oraz biurowych.
Podsumowanie
Zastosowanie szyn asekuracyjnych stanowi nieodłączny element zabezpieczenia pracy na wysokości. Jest to uzupełnienie asekuracji indywidualnej pracownika, takiej jak kask oraz uprzęż przemysłowa. Z roku na rok notowana jest coraz mniejsza liczba przypadków zgonów lub uszkodzeń ciała spowodowana wypadkami przy pracy, jednak wciąż na pierwszym miejscu w niechlubnym rankingu wymienia się upadek z wysokości. Nic więc dziwnego, że kładziony jest duży nacisk na bezpieczeństwo pracy osób wykonujących zadania w tym niebezpiecznym dla życia środowisku. Zastosowanie szyn asekuracyjnych jest obecnie jednym z lepszych sposobów na uniknięcie wypadku na wysokości, który nie posiada większych wad i jest stosunkowo tani w realizacji. Oczywiście konieczne jest wybranie zaufanego producenta systemu oraz firmy specjalizującej się w jego montażu. Ważne jest również wykonywanie regularnych przeglądów technicznych oraz konserwacji wszystkich elementów stałych i ruchomych zgodnie z harmonogramem oraz nielekceważenie żadnego niepokojącego sygnału świadczącego o złym działaniu zabezpieczeń.