Nikogo nie trzeba przekonywać, że przygotowywanie i spożywanie posiłków musi odbywać się w bezwzględnej czystości. Higiena i porządek to podstawa w lokalach gastronomicznych, niestety nie każdy właściciel jadłodajni dba o nie w należyty sposób. Na szczęście restauracje i bary objęte są odpowiednimi przepisami i kontrolami Sanepidu, które – choć bywają uciążliwe – stoją na straży należytej czystości. Wysokim wymaganiom stawianym przez prawo pomagają sprostać specjalne środki czystości dla lokali gastronomicznych.
Lokale gastronomiczne zobowiązane są do dostosowania się do przepisów narzuconych przez Ustawę z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia Dz.U.2015.0.594. Utrzymanie czystości w miejscach tego typu to zadanie wymagające, bowiem obejmuje wiele płaszczyzn: przede wszystkim pomieszczenia i sprzęty, na których przygotowuje się posiłki, miejsce do przechowywania żywności, salę, w której spożywa się posiłki, a także toalety dla personelu i gości. Dodatkowo specyfika lokali gastronomicznych sprawia, że niedopatrzenia i zaniedbania mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia, a przetwarzanie żywności wiąże się z uciążliwymi zanieczyszczeniami.
Czyszczenie kuchni i sprzętów gastronomicznych
Kuchnia w lokalu gastronomicznym to pomieszczenie intensywnie eksploatowane i wymagające systematycznego sprzątania. Wszechobecny tłuszcz, przypalone plamy, ślady po pryskaniu i dymie, brudne garnki i naczynia – w tym miejscu nieczystości spotęgowane są wielokrotnie i wymagają szybkiej reakcji oraz odpowiednio dobranych środków chemicznych. Nie ma mowy o zwykłych, uniwersalnych detergentach, które stosuje się w domach. Każdy właściciel baru czy restauracji powinien zaopatrzyć się w profesjonalną chemię dla gastronomii, której skład i działanie jest odpowiednio sprofilowane, tak by zapewnić należytą sterylność. O glazurę, blaty, ceramiczne urządzenia sanitarne, ramy okienne i zlewozmywaki należy zadbać, stosując np. preparat Tenzi Gran Milk Strong lub Clinex 77-667 – FastGast , które rozprawią się z opornym brudem, tłuszczem, a nawet osadami z kamienia i rdzy.
Zabrudzenia
Smoliste zabrudzenia, zadymienia, przypalone plamy na płytach grzewczych, piekarnikach, grillach i rusztach sprawnie usunie Clinex Smog, który rozpuszcza zapieczone plamy i resztki. Nieczystości zbierają się również na fugach, dlatego warto odświeżać je co jakiś czas specjalnymi preparatami. Podczas sprzątania nie można zapominać o regularnym udrażnianiu rur, do których nierzadko trafiają resztki, o myciu lodówek i chłodni, a także o czyszczeniu miejsc trudno dostępnych. Jeżeli nie można sobie poradzić z ciężkimi, starymi zabrudzeniami powstałymi np. za szafkami, należy sięgnąć po środki o silnym odczynie alkaicznym, np. po płyn Masters TCS Reno 14. Niestety niezbędne mogą się również okazać preparaty do zwalczania pleśni i grzybów. Prócz tego w kuchni musi znaleźć się szereg podstawowych płynów do mycia naczyń i podłóg oraz oprzyrządowanie – mopy, wiadra, ściereczki z mikrofibry, szczoteczki i inne.