Energooszczędność w budownictwie to wciąż prężnie rozwijający się trend, obejmujący nie tylko budynki mieszkalne, ale także letniskowe, gospodarcze czy firmowe.
Domy energooszczędne, dzięki zastosowanym rozwiązaniom cieplnym sprawiają, że energia cieplna pozostaje w obrębie czterech ścian i jest magazynowana, przez co właściciele dokonują mniejszych wydatków na opał. Pozwala im to zaoszczędzić znaczną sumę pieniędzy w sezonie grzewczym w domowym budżecie. O jakie rozwiązania tutaj chodzi?
Gromadzenie i wykorzystanie energii cieplnej w domach energooszczędnych
Celem powstania koncepcji energooszczędności w odniesieniu do budownictwa jest chęć ratowania środowiska naturalnego, na którym najmocniej odbija się zużywanie energii nieodnawialnej, paliw kopalnianych czy emisja gazów cieplarnianych. Jako, że są to wciąż najpopularniejsze metody grzewcze, stosowane w domach jedno i wielorodzinnych, w porównaniu ze źródłami nieodnawialnymi, zaczęto poszukiwać rozwiązań, mogących pogodzić te dwie kwestie ze sobą. Domy energooszczędne są odpowiedzią na zarzuty zwolenników ochrony przyrody i powoli przekształcają się z sezonowego trendu w architekturze w powszechny wybór konsumentów. Choć decydują tu głównie kwestie ekonomiczne, gdyż niskie zużywanie energii pozwala oszczędzać w sezonie grzewczym, to przy zakupie takiego domu zwraca się również uwagę na stosunkowo krótki czas budowy oraz kwestie wizualne. Jednakże, przy budowie tego rodzaju domu należy pamiętać o wielu obostrzeniach oraz wymogach, jakie musi spełniać budynek, by został zakwalifikowany jako energooszczędny. W związku z tym, że kładzie się nacisk na korzystanie z energii odnawialnej w jak największym stopniu, istnieje obowiązek instalacji dużych okien na ścianie będącej w południowej części domu – w ten sposób część docieplenia będzie pochodzić ze słońca wpadającego do środka. Ocieplenie ścian i podłóg będzie optymalne, jeśli grubość izolacji znajdzie się w przedziale 15-30 cm, a wybrane drzwi oraz okna odznaczać się będą podwyższonym stopniem izolacyjności.
Jakie urządzenia wpływają na skuteczność domów energooszczędnych?
Domy energooszczędne są wznoszone przy poszanowaniu zasad ekologii, a przy tym spełniają warunki niższego zużywania energii, nałożone przez przepisy prawa krajowego na nowo powstające budynki mieszkalne. To przy nich najczęściej można spotkać nowe wynalazki, przetwarzające dobra naturalne w sposób pozwalający je wykorzystać jako źródło zasilania – m.in. rekuperatory, pompy ciepła, biokominki, kolektory solarne. Eliminują utratę dużych pokładów ciepła poprzez kominy czy nieszczelne instalacje, gdyż mają za zadanie jego kumulację wewnątrz domu. Jeżeli komuś zależy na posiadaniu własnego domu zbudowanego w technologii energooszczędnej, musi się przygotować na to, że czekać go będą dosyć duże wydatki, ale takie, które zwrócą się w ciągu kilku lat od rozpoczęcia jego użytkowania.