Gruntowe pompy ciepła w rzeczywistości klimatu dominującego w Polsce to rozwiązanie dużo bardziej ekonomiczne i opłacalne, niż montaż powietrznej pompy ciepła. Aby można było mówić o jej sukcesywnym funkcjonowaniu, ogromną wagę przyłożyć należy do wykonania i instalacji właściwego wymiennika gruntowego. Wszystko co trzeba wiedzieć o gruntowej pompie ciepła – już poniżej.
Dla kogo ta pompa właśnie?
O gruntowej pompie ciepła warto myśleć już na etapie projektowania domowej instalacji grzewczej. Wtedy właśnie nie ma najmniejszych problemów z dostosowaniem jej do parametrów każdej pompy. Kluczową kwestią pozostaje umiejscowienie wymiennika ciepła – na niezagospodarowanej jeszcze działce jest to więcej niż możliwe – należy wybrać miejsce maksymalnie nasłonecznione oraz takie, które świetnie chłonie wodę. Wymiennik gruntowy montuje się zazwyczaj na głębokości 1,5 m. Wybierając przestrzeń na montaż wymiennika warto też pamiętać, by nie obsadzać gruntu roślinami puszczającymi duże korzenie – te mogłyby w przyszłości uszkodzić rurę.
Prawo budowlane a montaż pompy
Gruntowe pompy ciepła dopuszczają instalację poziomego lub pionowego wymiennika ciepła. I o ile w pierwszym przypadku pozwolenie na budowę nie jest konieczne, o tyle w sytuacji wyboru pionowego wymiennika ciepła, konieczne jest opracowanie projektu prac geologicznych. Jeśli starosta nie podda niczego w wątpliwość – można przystąpić do prac budowlanych.
Polski klimat sprzyja pompom
Gruntowe pompy ciepła dzięki wykorzystaniu raczej stabilnej temperatury gruntu w Polsce, nie muszą pracować w szerokim zakresie temperatury parownika. Dzięki temu koszt podzespołów takich pomp jest zdecydowanie mniejszy, niż byłoby to w przypadku pomp powietrznych. Oszczędności finansowe dla inwestora stają się więc czynnikiem bardzo korzystnym, a w połączeniu z dużą niezawodnością działania pompy – stają się nawet więcej, niż atrakcyjne.
Jaka działka potrzebna?
Aby można było móc w pełni korzystać z funkcjonalności gruntowej pompy ciepła, zadbać trzeba o właściwy metraż działki. Pompom z poziomym wymiennikiem ciepła wystarczy metraż o powierzchni kilkuset metrów kwadratowych, pionowy wymiennik gruntowy do funkcjonalnego działania potrzebuje jedynie kilkadziesiąt metrów.