Duży dom to także duże pole do popisu. Decydując się na jego budowę, dobrze wiedzieć, jak najlepiej wykorzystać jego potencjał. Zastanawiasz się czy większy metraż jest odpowiedni dla Ciebie? Sprawdź, jakie są jego korzyści, jakie pomieszczenia warto wziąć pod uwagę oraz jak zadbać o ich wygodny układ.
Dla kogo?
Domy liczące ponad 150 m2 są idealnym rozwiązaniem dla osób ceniących sobie prywatną przestrzeń oraz dla rodzin dużych i wielopokoleniowych. Dzięki przestronności nawet wtedy, gdy pod jednym dachem mieszkają dzieci, rodzice i dziadkowie, każdy z domowników jest w stanie znaleźć swój własny kąt. Osoby nieprzepadające za relaksem lub rekreacją w miejscach publicznych, mogą zadbać o miejsce rozrywki w domowym zaciszu. Podobnie zwolennicy pracy w domu, zwłaszcza ci, którzy potrzebują do niej specjalnego pomieszczenia.
Podział na strefy
Komunikację w dużym domu znacznie ułatwi podział pomieszczeń na strefy. Aby nie biegać między rozproszonymi po całym budynku sypialniami, w celu dotarcia do salonu, dobrym pomysłem jest rozmieszczenie pokoi wedle swojego przeznaczenia. Podstawową zasadą jest wspomniany podział na dwie strefy – dzienną oraz nocną. W przypadku domów piętrowych, pierwszą z nich, która pełni funkcję integracyjną, należy ulokować na parterze. W niej spędza się najwięcej czasu i do niej równy dostęp ma każdy z domowników oraz goście. Podstawowe pomieszczenia, które powinny znaleźć się w strefie dziennej to salon, kuchnia i jadalnia. Projekty domów dużych pozwalają na uwzględnienie także dodatkowych pokoi.
Strefa nocna jest strefą prywatną i cichą, przeznaczoną na odpoczynek. Aby wyraźnie oddzielić ją od pozostałej części budynku, należy umieścić ją na piętrze. Jeżeli dom jest parterowy, dobrym pomysłem jest na przykład stworzenie korytarza pomiędzy strefami. W strefie nocnej należy ulokować sypialnie domowników, ich garderoby, łazienkę i ewentualnie gabinet do nauki lub pracy. Dzięki takiemu podziałowi unika się zbędnego chaosu.
Projekt domu HomeKoncept-13 energo KRX1026
Pomieszczenia dodatkowe
W dużym domu nie może zabraknąć pomieszczeń dodatkowych. Obok kuchni można zrobić spiżarkę do przechowywania produktów spożywczych, a niedaleko łazienki pralnię połączoną z suszarnią. Warto również wydzielić kotłownię za garażem, tym bardziej, jeżeli ten jest połączony z domem. Oddzieli to ewentualne niechciane zapachy od części mieszkalnej. W niej natomiast nie powinno zabraknąć łazienki dla gości, pokoi gościnnych oraz dużego salonu, który doskonale pełni rolę wizytówki domu. Zmieści się w nim kominek nadający pomieszczeniu wyjątkowego klimatu oraz duży stół na przyjęcia w gronie rodziny i znajomych. W salonie lub niedaleko niego warto urządzić własne kino domowe. Duży ekran, wygodne fotele i odpowiednie nagłośnienie są gwarancją miło spędzonego czasu.
W dużym domu nic nie stoi na przeszkodzie, aby aby spełnić marzenia o prywatnej siłowni, stole bilardowym czy tenisie stołowym. Jeżeli dom zostanie odpowiednio do tego przygotowany, można w nim wybudować nawet własny basen. W każdym pomieszczeniu jednak powinno się zadbać o to, aby jego wnętrze było jasne. Odpowiednie doświetlenie dużymi przeszkleniami doda wrażenie jeszcze większej przestronności, a cały dom będzie sprzyjał zarówno relaksowi, jak i pracy.
Fotografia: Projekt domu E-198 WAX1098