Część kobiet uwielbia robić zakupy. Są też takie, dla których to prawdziwa męczarnia – to im przyda się poradnik o tym, jak robić zakupy. Co zrobić, żeby wyposażanie łazienki w najpotrzebniejsze produkty pielęgnacyjne było łatwe?
Coraz częściej stawiamy na racjonalne zakupy. Stajemy się świadomymi konsumentami i nie dajemy ponieść się zakupowemu szaleństwu. To doskonała zmiana, ale są rzeczy, nad którymi trudno zapanować np. kupowanie kosmetyków. Czym się kierować przy ich wyborze? Jak kupować kosmetyki oszczędnie i rozsądnie?
1. Zrób przegląd swoich kosmetyków
Zanim wybierzemy się na zakupy powinniśmy zrobić porządek w swojej kosmetyczce. Czas wejść do łazienki i zmierzyć się z dziesiątkami zalegających na półkach kosmetyków – może się okazać, że część z nich jest już przeterminowana. Niektórych pewnie nie używamy, bo nie działały lub były nietrafionym prezentem, a mimo to zalegają na półce, jedynie łapiąc kurz. Może się okazać, że po wyrzuceniu zbędnych produktów (lub oddaniu koleżankom, jeśli jeszcze nie są przeterminowane) nie zostanie nam zbyt wiele kosmetyków.
2. Zrób listę najpotrzebniejszych produktów
Zastanów się, czego tak naprawdę potrzebujesz. Pomyśl na spokojnie o swojej codziennej rutynie i spisz kosmetyki, których używasz każdego dnia – to one powinny się znaleźć w łazience. O ile w makijażu dobrze jest mieć duży wybór kolorów, o tyle w pielęgnacji wskazany jest minimalizm. Niezbędne minimum, które powinna mieć każda kobieta to:
– szampon i odżywka do włosów,
– żel pod prysznic lub płyn do kąpieli,
– dobra odżywka do rzęs,
– naturalny olej (do skóry, włosów, demakijażu),
– uniwersalny krem nawilżający.
3. Określ swój budżet
Minimalizm to nie tylko moda, której trzeba się kurczowo trzymać bez żadnego określonego powodu. To właśnie ta filozofia pomaga zapanować nad naszym budżetem, z którego wciąż znika zbyt dużo pieniędzy. Kupujmy tylko te produkty, które są nam potrzebne, a pozytywnie odbije się to na naszych oszczędnościach. Określmy, ile możemy miesięcznie przeznaczyć na kosmetyki i starajmy się tego pilnować – to dobre ćwiczenia na samodyscyplinę.