Jesienią i zimą, gdy nadchodzi potrzeba ogrzewania mieszkania czy domu, złe ocieplenie budynku może być dla mieszkańców sporym kłopotem. W takiej sytuacji nabycie grzejnika elektrycznego może być idealnym rozwiązaniem. Wystarczy podłączyć taki grzejnik do kontaktu, aby ogrzać dowolne pomieszczenie. Zobacz, jakie są rodzaje grzejników elektrycznych i czym się od siebie różnią.
Moc to jeden z najważniejszych parametrów, które trzeba wziąć pod uwagę przy wyborze grzejnika elektrycznego. Im wyższa, tym większe pomieszczenie można ogrzać. W związku z tym dobrze się zastanów, czy dany grzejnik elektryczny odpowiada Twoim potrzebom. W przeciwnym razie albo nie użyjesz całego potencjału grzejnika, albo nie uda Ci się ogrzać całego pomieszczenia. Moc oferowanych w sklepach grzejników elektrycznych waha się pomiędzy 100 a 3000 W. Aby odpowiednio dobrać moc, najlepiej skonsultować się ze specjalistą.
Dobrze też, jeśli dany model grzejnika elektrycznego jest wyposażony w radiator, ponieważ dzięki temu ciepło optymalnie rozejdzie się po wnętrzu ogrzewanego pomieszczenia. Przydatny będzie też wyświetlacz, na którym można kontrolować temperaturę w pomieszczeniu. Kolejnym praktycznym elementem wyposażenia grzejnika elektrycznego jest termostat, który pozwala ustawić pożądaną siłę grzania.
Z niewielką wiedzą na temat grzejników elektrycznych trudno odnaleźć się wśród licznych modeli o różnej konstrukcji. Zobacz, jakie rodzaje grzejników możesz spotkać.
Mini grzejnik przenośny
Do ogrzewania małych pomieszczeń o maksymalnym metrażu ok. 23 m² idealnie nadaje się mały grzejnik elektryczny. To wygodne i oszczędne rozwiązanie, które sprawdzi się zarówno w domu, jak też np. w garażu czy w domku letniskowym. Pracuje bardzo cicho, więc nie będzie przeszkadzać w wykonywaniu obowiązków, które wymagają skupienia i ciszy.
Mini grzejnik przenośny – znany również pod nazwami handy lub fast heater – jest wyposażony w ceramiczną grzałkę oraz radiator, który szybko rozprowadza wytworzone ciepło. Dodatkowym udogodnieniem jest termostat, umożliwiający kontrolę temperatury oraz opcja wyboru czasu ogrzewania.
Grzejnik konwektorowy
Działa na zasadzie konwekcji, zasysając zimne powietrze, podgrzewane przez grzałkę i roznoszone po wnętrzu pomieszczenia. Ma tę zaletę, że w krótkim czasie nagrzewa się, więc ogrzanie pomieszczenia o małym metrażu zajmie zaledwie kilka chwil. Innym pozytywem jest także niska cena oraz szybkie ogrzewanie wnętrza, co w przypadku potrzeby ogrzania małej przestrzeni wydaje się najlepszą opcją. Minusem jest to, że po wyłączeniu błyskawicznie traci ciepło.
Termowentylator
Ten rodzaj grzejnika to popularny klasyk, pamiętający czasy PRL. Termowentylator – znany też jako „farelka” – pobiera powietrze z otoczenia, ogrzewa je i rozprowadza ciepło po wnętrzu za pomocą wiatraka. Poza sezonem jesienno-zimowym można wykorzystać sam wiatrak, aby się schłodzić, co jest dodatkową zaletą termowentylatora. Niewielka waga, stosunkowo niska cena i łatwość w przenoszeniu to kolejne plusy. Do wad należy zaliczyć dość małą wydajność.
Grzejnik olejowy
Jak wskazuje nazwa, ten typ grzejników wykorzystuje podgrzewanie oleju, aby ogrzać pomieszczenie. Wbudowany radiator rozprowadza ciepło po wnętrzu. Co prawda powoli się nagrzewa, ale za to nie stygnie tak szybko, jak grzejnik konwektorowy.
Grzejnik na podczerwień
Grzejnik wykorzystujący podczerwień jest też nazywany grzejnikiem halogenowym. Nadają się głównie do niewielkich pomieszczeń, ponieważ maksymalny zasięg wynosi 10 m. Grzejnik na podczerwień wykorzystuje zjawisko promieniowania, ogrzewając powierzchnie znajdujące się w jego bliskim sąsiedztwie. Ciepło odbija się od nich i rozprowadza się po wnętrzu.