W polskiej tradycji stół pełni niezwykle istotną funkcję. Jest symbolem domowego ogniska, gościnności, bliskości, rozmów, chwil spędzanych w gronie najbliższych. Z tego powodu wygospodarowanie miejsca choćby na niewielki kącik jadalniany, jest bardzo istotne. Sprawdź, jak to zrobić i jakie meble wybrać.
Jadalnia – jak wygospodarować na nią miejsce?
Osobne, zamknięte pomieszczenia, w których głównymi elementami są stoły i które służą wyłącznie do jedzenia, odeszły już nieco w zapomnienie. Dzisiaj bardzo często jadalnię łączy się z kuchnią, z salonem czy wybiera się pokoje z aneksami kuchennymi, w których ustawia się stoły. I jest to rozwiązanie jak najbardziej zrozumiałe. Łączenie pomieszczeń i ich funkcji pozwala na wspólne spędzanie czasu przez wszystkich domowników i cieszenie się swoją obecnością. Otwarte przestrzenie pozwalają otworzyć się na bliskich.
W zależności od wielkości domu czy mieszkania można zdecydować się na różne rozwiązania. Oto kilka z nich:
- W niewielkich mieszkaniach w blokach (np. w blokach z wielkiej płyty, w których pokoje są niewielkie i nie ma możliwości „otwarcia” przestrzeni) czy niektórych kamienicach trudno wygospodarować osobne pomieszczenie na stół i krzesła. Z tego powodu warto zaaranżować choćby kącik jadalniany. W jaki sposób? Na przykład ustawiając stół pod ścianą. Dzięki temu na co dzień nie zabiera on zbyt dużo miejsca, a na wypadek wizyty większej ilości gości można odstawić stół od ściany i przesunąć lub dostawić krzesła.
- W przestronnych mieszkaniach (np. w nowych blokach lub w kamienicach, w których pomieszczenia mają zwykle spore rozmiary) można zdecydować się na połączenie salonu z kuchnią, czyli na tzw. aneksy kuchenne. Stół może stać się granicą między kuchnią i salonem. W jeszcze większych pokojach stół można ustawić w części salonowej, w niedalekiej odległości od kuchni. Nie trzeba oddzielać kuchni od salonu ścianą. Wystarczy postawić niewielką ściankę działową lub tzw. wyspę z szafek i blatu.
- W domach popularnym rozwiązaniem jest gospodarowanie jednego, dużego pomieszczenia, podzielonego na dwie części – łukiem, kanapą, ścianą z regałem czy stopniem. Jedna część (bardziej oddalone od kuchni) pełni funkcję pokoju dziennego, a druga (położona bliżej kuchni) – jadalni.
Otwieranie jadalni na inne części mieszkania czy domu daje także sporą swobodę, np. podczas Świąt czy innych spotkań rodzinnych. Wszyscy biesiadnicy nie są zobowiązani do tego, aby cały czas spędzać czas przy stole – podczas gdy część z obecnych osób woli siedzieć na krzesłach i kosztować świątecznych potraw, pozostali (np. dzieci) mogą oddać się zabawie lub innym, przyjemnym czynnościom.
Jaki stół wybrać?
Wiele zależy między innymi od wielkości pomieszczeń. Stoły okrągłe i owalne sprawdzają się najlepiej w pomieszczeniach, w których stół może stać w odległości minimum 50-75 cm od ściany lub innego mebla. Gdy w mieszkaniu zaaranżowany jest tylko kącik jadalniany, warto postawić na stół prostokątny (ustawiony pod ścianą lub w rogu pomieszczenia). Można wybrać także stół rozkładany, taki jak French Cottage z oferty salonu meblowego Miloohome.
Mimo iż stoły prostokątne są bardziej uniwersalne, to stoły okrągłe i owalne zajmują mniej miejsca. Z tego powodu w niewielkich jadalniach można rozważyć wybór stołu takiego jak West Port.
Warto pamiętać, że stół w jadalni powinien mieć szerokość minimum 90 cm – umożliwi to swobodne spożywanie posiłków.
Na jakie krzesła postawić?
Krzesła powinny być przede wszystkim wygodne i dopasowane do wysokości stołu. Dlatego wybierając je, należy zawsze mieć na uwadze wysokość stołu.
Optymalna wysokość siedziska to 45-50 cm nad ziemią. Warto zwracać też uwagę na to, czy krzesła nie mają zbyt wysokich podłokietników, aby można było swobodnie wsunąć je pod stół. Ponadto należy pamiętać, że oparcie krzesła powinno być wysokie i miękkie.
Można zdecydować się na komplet takich samych krzeseł lub, w nowoczesnych, industrialnych czy skandynawskich wnętrzach, wybrać różne kolory i kształty krzeseł. Popularnością cieszą się także fotele obiadowe, takie jak Kiton czy Arnels.