W ostatnich latach wśród właścicieli ogrodów i dużych posesji popularne stało się zbieranie deszczówki. Beczka na deszczówkę pozwala bardzo zróżnicowane wykorzystanie zebranej wody. Najbardziej powszechnym zastosowaniem jest użycie deszczówki do podlewania ogrodów tj. krzewów, drzewek ozdobnych i owocowych, a także ogródków warzywnych i trawników. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby wykorzystać taką wodę do celów przemysłowych w gospodarstwach rolnych lub na obiektach produkcyjnych. Zebrana w ten sposób woda może być także w łatwy sposób oczyszczona do poziomu zbliżonego do tego, jaką wodę pozyskuje się z sieci wodociągowych. Wystarczy do tego zakup odpowiednich preparatów chemicznych bazujących na chlorze lub ozonatora do wody. Daje to duże możliwości wykorzystania deszczówki.
Gdzie ustawić beczkę na deszczówkę?
Beczkę na deszczówkę można ustawić na przykład pod zwykłą rynną. Wystarczy do tego rozkręcenie jej, aby kończyła się na odpowiedniej wysokości tak, by dało się ustawić pod nią beczkę. Można jednak zamontować specjalne systemy rynnowe, które przystosowane są do zbierania wody z deszczu i akumulowania jej w odpowiednim miejscu. Takie systemy dopasowane są do doprowadzenia wody w wygodny sposób i dopasowanie układu rynien w taki sposób, by pasowało to do architektury budynku.
Deszczówkę można także w łatwy sposób zbierać z powierzchni płaskich, takich jak podjazdy pod posesje, chodniki, kostka brukowa lub tarasy. Wystarczy zbudować odpowiednie kanały odprowadzające wodę do specjalnej studzienki. Studzienka może występować w formie zakopanej w gruncie beczki, ale także można zbudować klasyczną studzienkę z kręgów betonowych, a następnie za pomocą dedykowanej do tego pompy elektrycznej wypompowywać wodę do beczki ustawionej na powierzchni gruntu. Takie rozwiązania pozwala na łatwe czerpanie wody do wiader lub konewki, a w razie konieczności można też bez problemu podłączyć wąż do pompy wody i rozprowadzać wodę po podwórku za pomocą zwykłego węża do wody.
Ile deszczówki można zebrać?
To, ile deszczówki uda się zebrać w danym sezonie jest trudne do określenia. Wpływa na to kilka czynników. Poza panującą aurą i ilością opadów zależy to także od sposobu zbierania wody. Wpływa na to:
- powierzchnia dachu,
- system odprowadzania wody i to, czy cała z dachu trafi do beczki,
- powierzchnia utwardzonych powierzchni, z których akumuluje się wodę,
- straty wody w kanałach odpływowych,
- wielkość zbiorników na wodę.
Jak widać, na to ile deszczówki uda się zebrać trudno odpowiedzieć, gdyż zależy to od zbyt wielu rzeczy.