Montaż ogrodzenia z gotowych elementów można wykonać samodzielnie. Zależnie od rodzaju ogrodzenia, może to jednak wyglądać różnie. Jak zatem zrobić ogrodzenie z gotowych elementów betonowych, a jak z metalowych?
Fot. Ogrodzenia panelowe składają się z gotowych elementów ogrodzeniowych, które można zmontować samodzielnie.
Aby zrobić ogrodzenie z gotowych elementów, potrzeba m.in. przęseł, słupków, mocowań i łączników. Gdy ma się już wszystkie te elementy, można zabrać się za przygotowanie terenu.
Przygotowanie działki pod ogrodzenie
Niezależnie od tego, jaki typ ogrodzenia z gotowych elementów się wybiera, trzeba zacząć od przygotowania działki pod ogrodzenie. Należy usunąć wszelkie przeszkody i nierówności terenu oraz wytyczyć linię ogrodzeniową (np. za pomocą linki).
Ogrodzenie z gotowych elementów betonowych
Elementy ogrodzeniowe betonowe mogą mieć postać paneli prefabrykowanych, pustaków i kształtek. Najprostsze w budowie są ogrodzenia wykonane z kształtek betonowych. Poszczególne elementy ustawiane są bez zaprawy (tzw. suchy mur), co jest możliwie dzięki odpowiednio wyprofilowanym zamkom. Następnie konstrukcja zbrojona jest prętami stalowymi i wypełniana mieszanką betonową.
Fot. Ogrodzenie z gotowych elementów betonowych jest trwałe, odporne na wilgoć i promieniowanie UV.
W skład ogrodzenia z paneli prefabrykowanych wchodzą betonowe słupki ogrodzeniowe i wsuwane w nie panele betonowe. Montaż rozpoczyna się od wkopania fundamentu słupków i wykonania podsypki z piasku albo betonu, co zwiększa stabilność konstrukcji.
Po osadzeniu słupków betonowych należy je ustabilizować, a gdy są już równo umiejscowione, poczekać na wyschnięcie mieszanki betonowej. Kolejnym etapem jest wsunięcie w specjalnie rowki i przymocowanie płyt prefabrykowanych do słupków za pomocą obejm i nitów.
Ogrodzenie z gotowych elementów metalowych
To, jak zrobić ogrodzenie z gotowych elementów metalowych, zależy od rodzaju tego ogrodzenia.
Fot. Panele metalowe montowane są do metalowych słupków ogrodzeniowych na różne sposoby (za pomocą śrub, zaczepów osadzonych w słupkach oraz przy pomocy obejm znajdujących się w bruzdach).
Ogrodzenie z gotowych elementów kutych
Kute ogrodzenia wykonywane w zakładach kowalskich dostępne są w wielu wersjach, także przygotowywanych wg indywidualnego projektu. To ogrodzenia efektowne, ale ze względu na pracochłonność i charakter, najdroższe. Kute elementy ogrodzeniowe łączone są za pomocą spawów albo nitowania na gorąco.
Prostszą wersją ogrodzeń kutych są te wykonywane przez zakłady ślusarskie. Tu wykorzystuje się odlewy żeliwne lub gotowe elementy ogrodzeniowe stalowe. Nie mają one tak skomplikowanych i ozdobnych kształtów jak ogrodzenia kute. Są od nich lżejsze i tańsze.
Z powodu dużej wagi elementów ogrodzeniowych kutych, powinny być one montowane na stabilnym fundamencie. Ze względu na znaczny stopień skomplikowania, montaż ogrodzenia kutego warto powierzyć wyspecjalizowanej firmie.
Ogrodzenie z gotowych elementów stalowych
Popularnym rodzajem ogrodzeń z gotowych elementów stalowych są ogrodzenia panelowe. Składają się one ze słupków ogrodzeniowych metalowych, przęseł z drutów stalowych i elementów do ich zamontowania.
Elementy ogrodzeniowe stalowe kupuje się na sztuki, a ich liczba zależy od długości ogrodzenia. Pierwszym etapem jest przygotowanie terenu pod ogrodzenie, a następnie wymierzenie i zaplanowanie ostatecznego kształtu płotu. Po zamontowaniu wsporników początkowych i narożnych, uzyskane długości należy podzielić przez długość przęsła (przy uwzględnieniu słupków i dystansów na obejmach).
Kolejny krok to wykopanie dołków i montaż słupków (ogrodzenie panelowe może być montowane na podmurówce prefabrykowanej lub lanej albo bezpośrednio na gruncie). Słupki ogrodzeniowe do siatki należy poziomować do górnej krawędzi ogrodzenia, nie do poziomu gruntu.
Następnie mocuje się panele do słupków za pomocą obejm (startowych, narożnych i pośrednich), które skręcane są przy użyciu nakrętek zrywalnych (co uniemożliwia demontaż ogrodzenia przez niepowołane osoby).
Zastanawiając się, jak zrobić ogrodzenie z gotowych elementów, trzeba najpierw zdecydować, jaki rodzaj ogrodzenia się wybiera. To, jak zamontować ogrodzenie z gotowych elementów zależy bowiem m.in. od materiału, z którego są one wykonane. W razie wątpliwości czy pytań, zawsze warto zwrócić się do producenta. Unika się w ten sposób kosztownych błędów i potem można już tylko cieszyć się estetycznym i funkcjonalnym ogrodzeniem przez długi czas.