Istnieje wiele różnych typów paliw zapewniających odpowiedni komfort cieplny za niską cenę. Nic dziwnego, że rynek nowoczesnych urządzeń grzewczych spalających różne materiały opałowe rozwija się dynamicznie od kilku lat.
Najpopularniejszym paliwem w dalszym ciągu pozostaje jednak węgiel. Ale wysoka wydajność pieca węglowego zależy również od jakości i rodzaju węgla, który wykorzystujemy do palenia. Brak stabilności na rynku paliw energetycznych, wysokie ceny gazu ziemnego, oleju opałowego i elektryczności sprawiają, że węgiel jest nadal podstawowym źródłem ciepła w naszych domach. Koszty ogrzewania budynku tym rodzajem opału zależą głównie od rodzaju i wydajności instalacji grzewczej oraz od jakości paliwa.
Wybierając ogrzewanie węglowe, należy pamiętać, że uzyskanie wysokiej wydajności wytwarzania ciepła jest możliwe tylko wtedy, gdy zastosuje się odpowiedni rodzaj węgla. Korzystając ze sprawdzonej jakości węgla, obniżamy roczne koszty ogrzewania budynku, a także ograniczamy emisję szkodliwych substancji do atmosfery. Ponieważ obecnie produkuje się wiele rodzajów pieców węglowych, paliwo należy zawsze wybierać zgodnie ze specyfikacjami producenta w dokumentacji technicznej urządzenia. Zawiera ona zawsze wszystkie informacje o rodzaju węgla i zalecanych parametrach jakości paliwa dla danego modelu kotła. Warto wiedzieć, że kocioł zasilany paliwem innym niż podstawowe prawdopodobnie nie będzie działał optymalnie. Niemniej jednak im wyższa wartość opałowa paliwa, tym więcej ciepła otrzymujemy. Od kilku lat modne jest palenie węglem o bardzo małej ilości siarki.
Niska jej zawartość oznacza bowiem, że opary powstające podczas spalania zawierają mniej dwutlenku siarki. Oprócz różnorodnych korzyści dla środowiska naturalnego, powoduje to również optymalne wydłużenie żywotności elementów kotła i komina, które ulegają korozji pod wpływem kwasu siarkowego i dwutlenku siarki powstających w wyniku reakcji siarki z parą. Aby mieć pewność, że paliwo ma odpowiednią jakość, bezpieczniej jest je kupić w autoryzowanej sieci sprzedaży. Trzeba bowiem mieć świadomość, że tylko paliwo dobrej jakości, w pełni dostosowane do rodzaju kotła gwarantuje jego efektywną i ekologiczną pracę.