Mieszkając w bloku często marzymy o przeprowadzeniu się do własnego domu z ogrodem. Niestety często okazuje się, że koszty kupna działki i budowy przekraczają nasze możliwości finansowe.
Czy jesteśmy w tej sytuacji skazani na nasze obecne mieszkanie? Kompromisem łączącym posiadanie własnego domu i niższej ceny mogą być szeregowce i bliźniaki. Warto poznać zalety obu typów budynków.
Zalety zabudowy szeregowej
Zabudowa szeregowa to kilka domów przylegających do siebie ścianami zewnętrznymi. Największą zaletą takiego rozwiązania jest to, że sprzedawane są za niższą cenę niż budynki wolnostojące, jednocześnie oferują większą powierzchnię mieszkalną niż mieszkania w bloku. Dodatkowo mamy do dyspozycji kawałek działki, który możemy zagospodarować poprzez stworzenie ogródka. Segmenty mieszkaniowe pozwalają oszczędzić na kosztach ogrzewania, przylegające ściany sąsiednich domów są ogrzewane również przez sąsiadów. W ten sposób wydatki rozkładają się na wszystkich mieszkańców. W najgorszej sytuacji jeśli chodzi o ten rodzaj oszczędności są właściciele krańcowych domów, które mają tylko jedną ścianę wspólną. Warto wziąć to pod uwagę, przed podjęciem decyzji o zakupie. Inną zaletą takiej formy zabudowy jest to, że takie osiedla są często są położone w lokalizacjach z lepszym dojazdem do centrum, niż domy jednorodzinne położone poza miastem.
Zalety domów
Innym sposobem na tańsze nabycie domu są domy bliźniacze. Połączone są one ze sobą wspólną ścianą boczną, znajdującą się na granicy obu nieruchomości. Taki sposób budowy jest polecany szczególnie dla małych, wąskich działek i umożliwia optymalne wykorzystanie ich powierzchni. Dzięki wspólnej ścianie nie trzeba stosować się do przepisów o odległości między domami. Tą wąską przestrzeń trudno byłoby sensownie zagospodarować, a dzięki połączeniu mamy więcej miejsca z drugiej strony. Daje nam to poczucie większej przestrzeni i szerszy podjazd dla naszego samochodu lub miejsce na większy trawnik. Koszty budowy takiego budynku są niższe, dzięki możliwym do uzyskania zniżkom za zakup większej ilości materiałów budowlanych i podziale kosztów wykonania przyłączy wodno-kanalizacyjnych, gazowych i do sieci energetycznej. Taki dom, podobnie jak domy szeregowe jest tańszy do ogrzania.
.