Codzienne przyrządzanie kawy to dla wielu z nas prawdziwy rytuał. Warto jednak zadać sobie pytanie, czy wykorzystujemy do tego celu najlepszą dla siebie metodę. Może zamiast ekspresu ciśnieniowego warto zaopatrzyć się w kawiarkę?
Czym są kawiarki?
Kawiarka to ekspres dzbankowy, działający na zasadzie ciśnieniowej. Umożliwia szybkie i bezproblemowe zaparzanie mocnej, aromatycznej kawy w warunkach domowych. Składa się przeważnie z naczynia dolnego na wodę, posiadającego zawór bezpieczeństwa; dzbanka wyposażonego w pokrywkę i pionową rurkę, z której wypływa zaparzona kawa; jak również z paru mniejszych części: sitka-filtra górnego z uszczelką oraz filtra-lejka na grubo zmieloną kawę.
W sklepach dostępne są dwie wersje kawiarek: aluminiowe (dostosowane do kuchenek elektrycznych i gazowych) oraz stalowe, przeznaczone również często na kuchenki indukcyjne. Rodzi się zatem naturalne pytanie: czym różnią się oba typy kawiarek oraz który z nich jest lepszy?
Aby udzielić wyczerpującej odpowiedzi, należy najpierw zaznaczyć, że oryginalna kawiarka – makinetka – została wyprodukowana we Włoszech (macchinetta del caffè). Pierwsze modele wykonywane były z aluminium i w gruncie rzeczy włoska kawiarka do dzisiaj kojarzy się głównie z tym materiałem. Istnieje wprawdzie opinia, że urządzenia stalowe okazują się bezpieczniejsze w użytkowaniu, a zaparzaną w nich kawę cechuje wyższa jakość. Te opinie nie mają jednak odzwierciedlenia w rzeczywistości – kawiarki aluminiowe produkowane są ze stopów, zaopatrzonych w odpowiednie certyfikaty, co daje gwarancję, że korzystanie z nich nie wpływa ujemnie na ludzki organizm. Z jednym zastrzeżeniem: kawiarek nie należy myć środkami chemicznymi, gdyż może to skutkować wydzieleniem się szkodliwych związków. Ta zasada dotyczy jednak zarówno urządzeń aluminiowych, jak i stalowych.
Czym kawiarki różnią się od siebie?
Oba typy makinetek różnią się przede wszystkim kształtem (stalowe są bardziej okrągłe, aluminiowe zaś – kanciaste) oraz pojemnościami. W kawiarce wykonanej z aluminium zaparzymy 1, 2, 3, 6, 9, 12, 18 espresso, podczas gdy w stalowej – 2, 4, 6 i 10 espresso. Przy okazji należy nadmienić, że kawa przyrządzana w kawiarce jest znacznie mocniejsza niż ta pochodząca np. z ekspresu ciśnieniowego. Wynika stąd, że nie należy mechanicznie przekładać pojemności danej kawiarki na ilość wypijanej kawy. Kwestia ta okazuje się w praktyce dość istotna: jeśli zdecydujemy się przygotowywać w makinetce mniejszą porcję kawy niż ta zalecana przez producenta, zaburzymy oryginalne ciśnienie i proporcje. Będzie to skutkowało słabszą jakością otrzymanego napoju.
Dlaczego warto zainwestować w kawiarkę?
Zakup kawiarki będzie skutkował przede wszystkim gwarancją otrzymania kawy o niepowtarzalnym smaku i aromacie. Oczywiście, kwestie smakowe pozostają sprawą subiektywną, jednak na co dzień trudno spotkać kogoś, kto spróbowawszy raz kawy z kawiarki, nie doceniłby jej walorów.
Makinetki cechują się ponadto prostotą (napój łatwo przyrządzić, niewiele elementów urządzenia może ulec zepsuciu), wygodą w myciu i konserwacji oraz rozmiarem. Zwłaszcza ten ostatni aspekt wydaje się istotny, jeśli nasza kuchnia jest niewielka. Weźmy pod uwagę, że ekspres elektryczny zajmuje pół blatu, podczas gdy kawiarkę bez problemu można schować w małej szafce. Z tego też powodu urządzenia te znajdują coraz częściej zastosowanie w polskich kawiarniach czy restauracjach.
W celu zapoznania się z rozmaitymi modelami kawiarek, ich zastosowaniem oraz zakresem cenowym, warto skorzystać z poniższego linku: https://swiezopalona.pl/kategoria/44/klasyczne-wloskie-kawiarki-i-kafetiery .