Zewnętrzne rolety okienne pełnią wiele funkcji – chronią prywatność, zapewniają bezpieczeństwo, ograniczają nagrzewanie lub wychłodzenie pomieszczeń, a także redukują hałasy. Jeśli zamierzamy je zamontować, to decyzje warto podjąć już na etapie projektowania domu, a pierwsze prace wykonać w trakcie budowy.
Funkcje rolet zewnętrznych
Rolety chronią dom przed nadmiernym nagrzaniem w lecie. Dzięki prostej zasadzie – blokują dostęp słonecznych promieni do szyb okiennych. Rolety potrafią zatrzymać tych promieni aż 95%, zatem temperatura wewnątrz jest zdecydowanie niższa, niż w takim samym domu bez rolet. Zimą rolety z kolei izolują przed utratami ciepła, co pozwala oszczędzić na ogrzewaniu. Innymi zaletami rolet zewnętrznych jest podwyższenie bezpieczeństwa – utrudnią włamywaczowi wejście przez okna do domu. Poddasze staje się dzięki nim ciche. Rolety zabezpieczają też, zwłaszcza okna dachowe, przed uszkodzeniem szyby np. przez grad. W dzień roleta zapewnia zaciemnienie, co jest pożądane np. w sypialni czy pokoju dzieci.
Kiedy montować rolety?
Oczywiście możliwy jest montaż w już zamieszkałym domu, ale jeśli decyzja zostanie podjęta w trakcie budowy możemy spodziewać się samych korzyści. Głównie pod względem estetycznym. Skrzynka roletowa może być wówczas niemal niewidoczna, w nadprożu, a po zwinięciu pancerza całe okno będzie odsłonięte. Skrzynka może zostać na tym etapie docieplona. Ograniczymy też koszty – w systemach sterowanych elektrycznie wiązki elektryczne możemy na etapie budowy domu rozmieścić bez kucia ścian i ingerencji w bryłę budynku, co w gotowych domach byłoby nieuniknione i wymagało napraw i malowania.
Jeśli jednak nasz dom jest gotowy, a chcemy zainwestować w rolety zewnętrzne mamy wybór między roletą standardową i podtynkową (najlepiej w domu nieotynkowanym).
Rolety standardowe nie wymagają dużej ingerencji i nie niszczą elewacji i ścian. Dzisiaj rolety zewnętrzne dostępne są w równych rozmiarach i kolorach, z różnymi systemami sterowania.
Niestety nie wszyscy mogą bez zezwolenia montować takie rolety. Dotyczy to mieszkańców starych kamienic – na wymianę czy montaż rolet muszą mieć specjalne zezwolenie wydane przez konserwatora zabytków.
Artykuł przygotowany przez:
Dopler – producent rolet zewnętrznych