Marzenie o własnym ogrodzie pełnym kwiatów może się spełnić, nawet jeśli zamiast domu wybierasz życie w mieszkaniu. Zanim jednak podejmiesz decyzję o zakupie nieruchomości, zastanów się, czy lokal z ogródkiem na pewno jest dla Ciebie, rozważ też dostępne alternatywy.
Mieszkanie z ogródkiem
Ogród to miejsce, gdzie możesz się zrelaksować albo zaprosić przyjaciół na wspólne grillowanie, przydaje się też dzieciom szukającym bezpiecznego miejsca do zabawy i wszystkim, którzy lubią spędzać czas na świeżym powietrzu. Dodatkowa przestrzeń i bliższy kontakt z naturą to także niewątpliwe zalety jakie daje mieszkanie z ogródkiem. Wrocław jest miastem, gdzie nie brak terenów zielonych, ale własny zielony kąt daje o wiele więcej możliwości. To pod wieloma względami doskonałe rozwiązanie, jednak tylko dla tych, którzy zdają sobie sprawę z tego, że posiadanie ogrodu wiąże się też z dodatkowymi obowiązkami. Dlatego, o ile nie masz nic przeciwko zajmowaniu się roślinami, a dbanie o trawnik nie stanowi dla Ciebie żadnego kłopotu, ogródek to propozycja dla Ciebie! Jeśli jednak nie lubisz pracować w ziemi, a chcesz mieć swój własny zielony kąt przed domem, nie oznacza to, że musisz zrezygnować ze swoich planów. Zamiast tego, zastanów się nad zatrudnieniem ogrodnika, który zaopiekuje się tym terenem – ta możliwość wiąże się jednak z dodatkowymi kosztami.
Kwestie do przemyślenia
Lokale z ogrodami są położone na parterze, co ma swoje wady i zalety, z którymi lepiej się zapoznać, rozważając mieszkanie z ogródkiem. Duże miasta to miejsce, gdzie nie brak ofert takich nieruchomości, ale warto mieć na uwadze, że choć z jednej strony nie trzeba wspinać się po schodach, z drugiej, osoby przechodzące ulicą mogą zaglądać do środka, co może przeszkadzać mieszkańcom. Nie stanowi to większego problemu, jeśli lokal jest położony w dużej odległości od ulicy albo gdy parter jest wysoko usytuowany. Zawsze można też umieścić nad oknami markizy. Posiadanie ogródka oznacza też, że właściciele mieszkań położonych wyżej mogą bez przeszkód obserwować, co się dzieje na dole. Oczywiście, nie musi tak być, ale jeżeli uważasz, że może Ci to przeszkadzać, wybieraj nieruchomości, gdzie pięter jest niewiele albo zastanów się nad alternatywą dla ogródka. Powinieneś zastanowić się jeszcze nad tym, ile czasu spędzasz w mieszkaniu. Jeśli ciągle jesteś poza domem i tak nie będziesz mieć zbyt wiele czasu, by korzystać z ogródka. W takim wypadku, być może lepiej zdecydować się na tańsze mieszkanie, ale bez zielonego zakątka.
Co jeśli nie ogródek?
Lubisz zieleń, ale czujesz, że być może ogródek przy bloku nie jest dla Ciebie? W takim razie wybierz mieszkanie z tarasem albo balkonem. Zwróć tylko uwagę na to, jaki jest ich metraż. Powinny być dosyć szerokie, by zmieścić stół i kilka krzeseł lub hamak. Dzięki temu można będzie spędzać na nich czas, nie martwiąc się o komfort. Duża przestrzeń pozwala też na hodowanie wielu różnych roślin, które będą namiastką ogrodu i sprawią, że balon czy taras będą przyciągały wzrok. Zwróć tylko uwagę na to, czy nie wychodzą one na ulicę, po której nieustannie jeżdżą samochody. To może zakłócić spokój chwil spędzanych na dworze. Alternatywę dla tych rozwiązań stanowią ogródki działkowe, są one jednak położone w oddaleniu od mieszkania i trzeba poświęcać na nie tyle samo czasu, co na ogród koło bloku.
Sprawdzanie umów
Decyzja o zakupie mieszkania z ogródkiem wiąże się z dokładnym przeczytaniem umowy z deweloperem. To ona określa, do kogo dokładnie należy zielony teren, kto może z niego korzystać i czyim zadaniem jest jego pielęgnacja. Zdarza się, że tereny wokół nieruchomości są własnością wspólną, dlatego warto sprawdzać takie dane. Jeśli szukasz lokalu dla siebie, szczegółowe informacje na temat mieszkań z rynku pierwotnego – z ogródkami lub bez – znajdziesz na stronie http://www.mojdom.com.pl/lokale-mieszkalne/ . Pamiętaj, że w razie wątpliwości, zawsze możesz skontaktować się z deweloperem i wyjaśnić wszelkie niejasne kwestie. Tylko wtedy będziesz mieć pewność, że kupujesz mieszkanie dopasowane do Twoich potrzeb.