Klimatyzacja – początkowo stosowana głównie w firmach i na halach produkcyjnych, staje się coraz bardziej popularna i powoli zaczyna być montowana w domach. Dla niektórych jest to już jedyne remedium na upalne lato.
Klimatyzacja domowa jest prostym i coraz tańszym sposobem na poprawienie komfortu życia. Spełnia wiele funkcji. Nie tylko wpływa na temperaturę pomieszczeń, ale także usuwa z nich nadmiar wilgoci, co poprawia nasze samopoczucie.
Kilka podstawowych zasad
Montując klimatyzatory należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Badania wykazały, że optymalna dla człowieka temperatura w lecie powinna wynosić 23-26 stopni Celsjusza, a wilgotność powietrza powinna mieścić się w granicach 40-60%. Rożnica temperatur między pomieszczeniami klimatyzowanymi a nieklimatyzowanymi powinna wynosić nie więcej niż 7 stopni, gdyż organizm ludzki ma problemy z szybkim przystosowaniem się do takiej zmiany. Również siła nadmuchu powietrza i możliwość regulacji kierunku, w którym jest ono wydmuchiwane jest niezwykle ważne dla uzyskania pełni komfortu. Zbyt mocny podmuch może wywołać uczucie przeciągu i doprowadzić do łatwych przeziębień.
Najpopularniejszy rodzaj
Najpopularniejszym domowym klimatyzatorem jest klimatyzator typu split. Jest to nowoczesny i najbardziej komfortowy z dostępnych na rynku modeli przeznaczonych do użytkowania w domu. Urządzenie takie składa się z dwóch części – wewnętrznej i zewnętrznej. Pierwsza schładza powietrze w pomieszczeniu, a druga wyprowadza ciepło z budynku. W jednostce wewnętrznej umieszczono tylko i wyłącznie cicho pracujące elementy, dzięki czemu nie jest on uciążliwy w codziennym użytkowaniu. Wszystkie głośne części umieszczone są w części zewnętrznej. Tym właśnie klimatyzator split różni się od drugiego popularnego typu klimatyzacji jakim jest klimatyzator monoblokowy. W nim wszystkie części umieszczone są w jednej obudowie, więc często występują problemy z hałasem.
Montaż klimatyzatorów również nie jest trudną czynnością. Klimatyzatory typu split można zainstalować w dowolnym miejscu, jednak zazwyczaj wybiera się ścianę zewnętrzną. W miejscu montażu urządzenia wystarczy tylko przebić się przez ścianę i wyprowadzić na zewnątrz miedziane rurki, które łączą jednostkę wewnętrzną z zewnętrzną. Miejsce montażu jest zależne również od jakości i mocy klimatyzatora. Im jest słabszy, tym mniejsza jest dopuszczalna odległość pomiędzy jednostkami.