Sezon jesienno-zimowy to poważna próba dla naszego organizmu. Coraz niższe temperatury sprawiają, że organizm traci ogromne ilości energii na utrzymanie odpowiedniego poziomu ciepła. Dlatego warto mu w tym pomagać. Zarówno podczas pracy jak i w czasie odpoczynku. Zarówno w dzień jak i w nocy.
Jednym z najważniejszych działań wspomagających jest dbanie o odpowiednia temperaturę i komfort termiczny. O ile w ciągu dnia jest to zadanie dość łatwe, to podczas nocy może powodować problemy.
Prawidłowa temperatura w sypialni
Lekarze są zgodni, że zbyt wysoka temperatura w sypialni działa niekorzystnie na organizm człowieka. Dlatego temperatura w pomieszczeniach, w których śpimy nie powinna przekraczać 18-19 stopni. Sen w zbyt ciepłym pomieszczeniu nie zapewnia odpowiedniego wypoczynku. A to z kolei wpływa negatywnie na ogólne samopoczucie, zdolność koncentracji i koordynację. Zbyt wysoka temperatura w sypialni może być także powodem obniżenia odporności organizmu i większej podatności na choroby wirusowe i bakteryjne.
Ciepła kołdra
W związku z tym, że temperatura w sypialni powinna być względnie niska ważne jest, żeby odpowiedni komfort termiczny był zapewniany przez odpowiednio ciepłą kołdrę. Na rynku dostępnych jest wiele produktów, które zapewniają odpowiednia izolację termiczną, czyli zapobiegają odczuwaniu zimna. Jednak od lat najpopularniejsze są tradycyjne, naturalne kołdry z wsadem wykonanym z puchu. Skąd bierze się ich niesłabnąca popularność?
Właściwości kołdry puchowej
Kołdry puchowe z wsadem z puchu gęsiego zapewniają najwyższy poziom izolacji termicznej. Oznacza to, że są po prostu najcieplejsze. Ale to nie jedyna ich zaleta. Kołdry wykonane z tego materiału doskonale odprowadzają wilgoć, dzięki czemu ograniczają ryzyko nadmiernego pocenia się podczas snu. Jednocześnie stosowanie puchu sprawia, że kołdra jest maksymalnie przewiewna. Dzięki zapewnieniu odpowiedniej cyrkulacji powietrza, skóra całego ciała może zdrowo oddychać. Ma to ogromny wpływ na jej wygląd i kondycję.
Wszystko właściwości naturalnych kołder puchowych sprawiają, że kołdry te są znakomitym produktem. Mogą być stosowane przez wszystkich, niezależnie od wielu, płci czy stanu zdrowia. A ich używanie gwarantuje doskonałą jakoś snu.
Kołdry antyalergiczne
A co z alergikami? Panuje przekonanie, że kołdry z wypełnieniem naturalnym nie są odpowiednie dla osób cierpiących na alergie. W powszechnej opinii puch jest doskonałym środowiskiem dla rozwoju groźnych dla zdrowi roztoczy. Jest to opinia błędna. Od wielu lat kołdry z wypełnieniem puchowym produkowane są z materiałów, które chronią wsad przez przenikaniem niebezpiecznych drobnoustrojów. Dlatego też kołdry puchowe są zaliczane do produktów hipoalergicznych.
Należy jednak pamiętać o ich właściwej konserwacji. Każdą kołdrę puchową trzeba jak najczęściej wietrzyć w miejscu zacienionym, aby nabrała ponownej puszystości i świeżości.
W skrajnych wypadkach kołdrę można uprać o ile pozwala na to producent.