Kominek to tradycyjny element systemu ogrzewania domu. Ciepły płomień i delikatny półmrok stwarzają romantyczny i rodzinny nastrój. W nowoczesnym budownictwie klasyczne kominki zazwyczaj pełnią funkcję dekoracyjną i są wypierane przez kominki elektryczne. Te ostatnie mogą być doskonałą alternatywą w pomieszczeniach, w których nie ma możliwości zamontowania prawdziwego kominka.
Nietypowy sposób działania
Klasyczny kominek jest podłączony do ciągu kominowego. Spala się w nim drewno lub inne paliwo stałe, które wytwarza dym i popiół. Efektem jest ciepło, które może być doprowadzone rurami do pomieszczeń mieszkalnych. Kominki elektryczne działają inaczej. Są zasilane energią elektryczną, a więc nie generują dymu, chyba że zastosujemy technologiczne dodatki imitujące prawdziwe palenisko. Są za to bardziej uniwersalne, bezpieczne w użyciu oraz przystępne cenowo.
Funkcja dekoracyjna
Elektryczny kominek, który zakupić można chociażby w sklepie internetowym https://sklep.elar.com.pl/kominki-elektryczne-led pełni przede wszystkim funkcję dekoracyjną. Można go umieścić w prawie dowolnym miejscu, w salonie lub sypialni. Może być to doskonały element aranżacji wnętrza zarówno w dużym domu, jak i mieszkaniu w kamienicy lub bloku z wielkiej płyty. Jeśli jesteśmy spragnieni widoku płomieni i żarzących się kawałków drewna, możemy wybrać model z dodatkowym efektem 3D. Jest to uzyskiwane w różny sposób — najnowsze kominki w celu odtworzenia widoku realistycznych płomieni wykorzystują technologię hologramową. Mogą także posiadać głośnik i odtwarzać odgłosy spalania drewna.
Wsparcie systemu ogrzewania
Kominek elektryczny może stanowić również element systemu grzewczego. Dostępne są modele wyposażone w grzałki lub termowentylatory służące do rozprowadzania ciepła. Nowoczesne modele mają wbudowane promienniki podczerwieni, które podgrzewają powietrze i jednocześnie są w stanie dogrzać pomieszczenie. Taki sposób ogrzewania może być świetnym rozwiązaniem dla osób cierpiących na alergie, bo powietrze nie zostaje wysuszone tak, jak przy stosowaniu innych źródeł ciepła.
Szeroka oferta na rynku
Aby kominek spełnił nasze oczekiwania, należy zastanowić się nad jego rodzajem. Na rynku dostępne są kominki elektryczne w różnych odmianach i kształtach. W zależności od pomieszczenia, w którym urządzenie ma się znaleźć, można kupić wersję naścienną, wolnostojącą lub przeznaczoną do zabudowy. Możemy również zdecydować się na wersję z własną obudową, która nie wymaga montażu. Pozwala to na instalację kominka w prawie każdym mieszkaniu, nawet jeśli dysponujemy pomieszczeniami o nietypowych kształtach.
Funkcje dodatkowe
Jeśli kominek elektryczny do salonu ma pełnić także funkcję grzewczą, trzeba zwrócić uwagę na jego moc oraz dostępne opcje regulacji. Niektóre modele mają funkcje programowania czasu grzania, dzięki czemu można dogrzewać pomieszczenie o najbardziej odpowiednich porach dnia. Wiele modeli ma funkcję zdalnej obsługi za pomocą pilota lub smartfona. To opcja dla miłośników technologii.
Oszczędność energii
Dzięki wykorzystaniu technologii LED można uzyskać piękne i żywe barwy przy ograniczeniu kosztów użytkowania. Kominek elektryczny LED posiada specjalne diody, które służą do wytworzenia efektu płomienia. Jednocześnie koszt energii potrzebnej do pracy jest około 10-krotnie mniejszy niż w przypadku tradycyjnych żarówek. Dodatkowo diody LED są bardzo trwałe, a ich maksymalną żywotność producenci oceniają nawet na 5-6 lat.
Kominek elektryczny jest doskonałą propozycją dla osób, które chcą łatwo i szybko stworzyć wyjątkowy klimat w swoim domu. Urządzenie nie wymaga skomplikowanej instalacji i można je dopasować do każdego stylu aranżacji wnętrza. Kominek będzie wyglądał elegancko, a dodatkowo może pomóc w ogrzewaniu pomieszczeń. Zarówno koszt montażu, jak i eksploatacji jest dużo niższy w porównaniu do tradycyjnego kominka. Jest to nowoczesne i energooszczędne rozwiązanie zarówno dla właścicieli domów, jak i mieszkań w blokach.