Projekty domów nowoczesnych oferują wiele innowacyjnych rozwiązań. Dotyczy to wszystkich obszarów, od wykończenia wnętrz po systemy grzewcze. Bardzo dobrze w koncepcje nowoczesnego budownictwa, wpisują się kominki. Mimo, że jest to technologia znana i stosowana od wielu lat, to jest ona nadal stosowana, nawet w modernistycznych budynkach. Wynika to z wielu zalet, posiadanych przez kominki. Walory estetyczne i efektywność energetyczna sprawiają, że nowoczesne domy, dużo zyskują na montażu kominka. Korzyści, które daje kominek można podzielić właśnie na te grzewcze oraz estetyczne.
Kominek, jako źródło ciepła
Nowoczesne domy muszą być przede wszystkim przyjazne środowisku i oszczędne. Jaka w tym jest rola kominka? Przede wszystkim wkłady kominkowe mogą być stosowane, jako dodatkowe źródło ciepła. Kominek z płaszczem wodnym (np. Defrohome) to bardzo dobre wsparcie dla instalacji hydraulicznej w budynku. Poprzez ogrzewanie wody, krążącej w systemie, może ogrzać cały dom. Ponadto, takie rozwiązanie umożliwia przygotowanie ciepłej wody użytkowej. Warto wspomnieć, że kominek z płaszczem wodnym może współpracować zarówno z ogrzewaniem podłogowym jak i z tradycyjnymi grzejnikami. Drugą opcją jest zastosowanie systemu dystrybucji gorącego powietrza. Jest to realizowane poprzez system nadmuchowy, rozprowadzony do poszczególnych pomieszczeń. Generuje to oszczędności, ponieważ, ciepło wygenerowane przez kominek, może w okresach przejściowych zastąpić główne źródło ciepła. Dodając do tego, możliwość zasilania nowoczesnych kominków (największy wybór nowoczesnych kominków Defrohome) biomasą, otrzymujemy ekologiczne i wydajne źródło ciepła. Kominek w salonie, nie jest w takim przypadku jedynie elementem tworzącym nastrój i wzbogacającym wystrój wnętrza, ale przede wszystkim urządzeniem grzewczym.
Kominek, jako element wystroju wnętrza
Estetyka to obecnie jeden z priorytetów, podczas doboru elementów wykończeniowych domu. Można śmiało stwierdzić, że czynnik ten jest równie ważny dla inwestorów, co funkcjonalność czy też cena. Kominki są bardzo zróżnicowane w swojej budowę (m.in. kominki narożne lub kominki wolnostojące), dzięki czemu mogą się dopasować w różne style wnętrzarskie. W prostych wnętrzach (np. styl skandynawski), kominek doskonale komponuje się z minimalistycznym wyposażeniem. Ciekawym rozwiązaniem, może być kominek trzyszybowy, umiejscowiony w centralnej części pomieszczenia. Taki wariant z pewnością przyciąga uwagę. Natomiast, kominek narożny, doskonale oddziela optycznie pomieszczenia (np. jadalnię od kuchni). Pomysłowym dodatkiem, może być ułożenie opału obok kominka. Dzięki temu, pomieszczenie będzie ocieplone optycznie. W bardziej ekstrawaganckich stylach (np. eklektyczny, modern classic lub glamour), kominek także wyraźnie zaznacza swoją obecność. Warto postawić na ten sam akcent kolorystyczny obudowy kominka, co reszty wyposażenia. Dzięki temu, urządzenie doskonale komponuje się z wnętrzem. W takim przypadku, kominek jest połączeniem elegancji oraz nowoczesności. Nadaje wnętrzom charakteru oraz stanowi centralny punkt, który przyciąga wzrok.
Nowoczesne budownictwo wymaga nieszablonowych rozwiązań. Mogłoby się wydawać, że kominki są już praktycznie standardowym wyposażeniem nowych domów, jednak ich nowoczesne aranżacje ciągle mogą zaskakiwać. Największą zaletą tych urządzeń jednak jest to, że oprócz estetyki i charakteru, który wprowadzają do wnętrz, są również wydajnym źródłem ciepła, tworzącym jednocześnie niepowtarzalny klimat i nastrój.