Od kilku lat w architekturze jak i obszarze wyposażenia wnętrz widać coraz bardziej powszechny renesans koncepcji oraz trendów, które odwołują się do idei powstałych u naszych północnych sąsiadów bądź zaczerpniętych z innych krajów ale funkcjonujących z powodzeniem w skandynawskim dizajnie.
Styl scandi
Ten styl nie jest jednorodny, ma wiele obliczy, ale zarazem znajdziemy w nim zawsze odniesienie do ekologii czy nawiązania do natury. Silnie obecny jest trend zero waste wynikający z filozofii gospodarki obiegu zamkniętego i szacunku do otaczającej przyrody. Styl skandynawski to coś więcej, to postawa życiowa związana ze slow life. W architekturze i designie wiąże się z takimi pojęciami jak Hygge, Bauhaus, łóżka kontynentalne, minimalizm – ale nie w wydaniu ultra surowym, tylko dający jednocześnie poczucie praktyczności, wygody i przytulności.
Zacznijmy od oświetlenia
Niekiedy, aby nadać pomieszczeniom skandynawski charakter potrzeba na prawdę niewiele. Czynnikiem, który może nas szybko i relatywnie niedrogo przenieść w północnoeuropejskie klimaty jest odpowiednio dobrane i zaadoptowane oświetlenie.
Do koloru, do wyboru
Z konkretnych rozwiązań oświetleniowych warte uwagi są na pewno skandynawskie lampy podłogowe. Sprawdzą się jadalni, sypialni, salonie, gabinecie domowym czy biurze. Charakteryzują się dosyć szerokim asortymentem. Mogą mieć formę klasycznych, starodawnych abażurów, drewnianych lamp lub nowoczesnych, miedzianych bądź metalowych opraw z regulacją kąta i natężenia padania światła. Lampy te mogą też być stylizowane – na filmowy reflektor, uliczną lampę czy też kształty przypominające zwierzęta.
Inną propozycją, nieco bardziej subtelną, a zarazem mniejszą gabarytowo, jest nowoczesna lampka stołowa. Jej efekt świetlny jest nieco mniejszy niż w przypadku lamp podłogowych, natomiast jej obecność nadaje wnętrzom niesamowity koloryt i klimat. Mogą mieć różną wielkość, kształt i kolor, jak również być wykonane z drewna czy metalu. W przypadku tych lamp z reguły stosuje się bardziej oszczędne żarówki, o niewielkiej mocy oraz z mniejszym gwintem.
Kolejnym ciekawym przykładem oświetlenia przestrzeni mieszkalnej jest subtelna, minimalistyczna lampka. Zazwyczaj tego typu modele stosowane są w pomieszczeniach o charakterze modernistycznym, z nowoczesnym wyposażeniem. Lampy te cechuje ultra-oszczędny minimalizm w najlepszym tego słowa znaczeniu. Ich kształt, forma, budowa mają mniejsze znaczenie niż efekt jaki ich oświetlenie nadaje pomieszczeniom.
Energooszczędność
Warto zaznaczyć, że wszystkie opisane powyżej propozycje lamp dostępne są z żarówkami energooszczędnymi, także w technologii LED. Pozwala to idealnie powiązać proekologiczny dizajn z rozwiązaniami oświetleniowymi pozytywnie wpływającymi na środowisko naturalne, dzięki optymalizacji zużycia energii elektrycznej.