Funkcjonalność. To pierwsza cecha, która przychodzi na myśl, gdy pod lupę bierze się mechaniczne i komputerowe maszyny do szycia. Nie da się ukryć, że obydwa typy maszyn, to także inne koszty zakupu. Warto poznać dokładne różnice w konstrukcji, możliwościach i dodatkowych funkcjonalnościach, by ostatecznie dokonać wyboru dopasowanego do własnych potrzeb.
Mechaniczna maszyna do szycia
Isaac Singer w drugiej połowie XIX wieku wynalazł i opatentował maszynę do szycia. Do dziś maszyny sygnowane jego nazwiskiem są niczym ikona, a styl vintage znalazł miejsce dla prototypów współczesnych maszyn – singerowskich stolików pod stębnówki nożne. Maszyny do szycia od tamtego czasu przeszły ogromną rewolucję, dlatego dziś możemy wybierać pomiędzy mechanicznym i komputerowymi modelami.
To, co w maszynie mechanicznej widać na pierwszy rzut oka, to nożny rozrusznik – pedał, który odpowiada za regulację pracy. Im mocniej jest on naciskany, tym maszyna szybciej szyje. Tradycyjne modele, czyli mechaniczne, oferują zwykle od kilku do około 30 ściegów. Można również skorzystać z programu do obszywania dziurek na guziki.
Za tworzenie ściegów w tej konstrukcji maszyny, odpowiedzialny jest układ krzywek, zębatek i mimośrodów. Aby wybrać program ściegowy, trzeba nastawić pokrętło na odpowiednią pozycję. W podobny sposób decyduje się o długości i szerokości ściegu. Przeważnie możliwe jest wyszywanie ściegów z szerokością 5 mm. Im wyższa półka modeli maszyn mechanicznych, tym większe możliwości regulacji.
Maszyny tego typu mogą być dodatkowo wzmocnione, dzięki czemu nadają się nie tylko do okazjonalnej, ale i regularnej, intensywnej pracy. Ich dużym atutem jest z pewnością cena, bo nawet modele wysokiej klasy są wciąż tańsze, niż najtańsze maszyny komputerowe. Z maszyny mechanicznej z powodzeniem mogą korzystać zarówno początkujący, jak i nieco bardziej wprawieni użytkownicy, dla których nie bez znaczenia pozostaje budżet. To również dobry wybór, gdy modele komputerowe nie przekonują, ze względu na nieco bardziej wymagającą obsługę.
Komputerowa maszyna do szycia
Komputerowa maszyna do szycia wyróżnia się oczywiście wyższą ceną, jednak za nią kryje się przede wszystkim moduł elektroniczny odpowiedzialny za powstawanie ściegu, jak i znacznie więcej funkcjonalności. W modelach komputerowych silniki krokowe poruszają igielnicą, regulują pracę ząbków transportu, co pozwala uzyskać wzór ściegu, ale i literkę alfabetu czy dziurkę pod konkretny wymiar guzika. W płytę główną maszyny wbudowany jest układ scalony, który odpowiada za sterowanie silnikami krokowymi.
Praca z komputerową maszyną do szycia rozpoczyna się po naciśnięciu pedału – jak w mechanicznej, lub korzystając z przycisku START/STOP. Korzystając z przycisku, nie można zapominać o specjalnym suwaku, który służy do regulowania prędkości szycia.
Komputerowa maszyna do szycia oferuje przede wszystkim znacznie więcej programów ściegowych. Może być ich kilkadziesiąt, ale i kilkaset. Poza ściegami użytkowymi, dostępne są te ozdobne, a wybrane modele pozwalają wyszywać litery i cyfry. Możliwe jest ponadto wykonanie kilku rodzajów obszyć dziurek.
Modele komputerowych maszyn do szycia oferują zwykle szerokość ściegów wynoszącą 7 mm, a najlepsze z nich, nawet 9 mm, czego próżno szukać wśród maszyn mechanicznych. Ze standardowych i przydatnych funkcjonalności, wymienia się automatyczne pozycjonowanie igły, ryglowanie ściegu oraz obcinanie nici. Wszystko to, co w maszynie mechanicznej trzeba wykonać ręcznie, podejmując kilka czynności, obniżając tempo szycia i jego wygodę, w modelach komputerowych staje się w pełni zautomatyzowane. W zależności od wybranej maszyny komputerowej, funkcji może być jeszcze więcej.
Którą wybrać? Do codziennego użytkowania sprawdzi się zarówno wersja mechaniczna, jak i komputerowa. Sęk w tym, by uwzględnić poza budżetem na zakup maszyny, własne potrzeby i oczekiwania, wygodę użytkowania i funkcjonalności, z których będzie się korzystać.
Materiały do szycia znajdziesz w sklepie z materiałami SklepAntex.pl