Beton należy do niezwykle popularnych materiałów konstrukcyjnych. Jego historia zaczyna się jeszcze przed narodzinami Chrystusa. Znany był mieszkańcom wielu starożytnych państw. Na szeroką skalę stosowali go Rzymianie, wznosząc betonowe budowle, z których wiele przetrwało do naszych czasów. W XXI wieku trudno jest wyobrazić sobie różne działy budownictwa, w których nie stosuje się betonu. W ciągu ostatnich kilku lat bardzo dużą rolę zaczął odgrywać beton architektoniczny. Jego trwałość jest porównywalna z trwałością betonu konstrukcyjnego. Przewyższa go jednak pod względem walorów estetycznych.
Zastosowanie betonu architektonicznego
Beton architektoniczny ma wiele zalet. Jego struktura jest widoczna, można nadać mu różnorodne kształty. Do tego może on być barwiony na różne kolory. Jest materiałem bardzo szlachetnym, jego walory estetyczne są niezwykle wysokie. Wykorzystuje się go między innymi do produkcji płyt o różnych wymiarach i bardzo szerokich możliwościach użycia. W pierwszej kolejności zostały one pokochane przez architektów, którzy wykorzystywali do wykańczania zewnętrznych fasad nowoczesnych budowli. Z czasem betonowe płyty zaczęli stosować dekoratorzy wnętrz do aranżacji domów mieszkalnych i obiektów użyteczności publicznej. Najczęściej prefabrykowane płyty z betonu architektonicznego wykorzystuje się jako alternatywę dla tradycyjnych okładzin ściennych i podłogowych. Betonowe płyty są zabezpieczone przed powstawaniem przebarwień i wilgocią. Sprawdzą się więc jako okładziny we wszystkich pomieszczeniach. Można je wykorzystać w salonie, kuchni, łazience.
Jak można montować betonowe płyty?
Montaż płyt z betonu architektonicznego nie jest trudny. Zarówno na ścianach zewnętrznych, jak i wewnętrznych montuje się je w ten sam sposób. Powierzchnia, na której zamierzamy zastosować płyty betonowe musi być równa, pozbawiona zanieczyszczeń i sucha. Na przygotowaną powierzchnię nanosi się preparat gruntujący przeznaczony pod płyty betonowe. Betonowe płyty mogą być montowane na różnych rodzajach powierzchni, także na ścianach wykończonych płytami gipsowo-kartonowymi. Płyty te także muszą być pokryte preparatem gruntującym. Zaleca się, aby płyty gipsowo-kartonowe pokryte zostały preparatem gruntującym dwukrotnie. Do prac – zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz – można przystąpić, kiedy temperatura wynosi przynajmniej 5 stopni Celsjusza. Do montażu używa się najczęściej kotew chemicznych. Kleju można jednak użyć tylko w przypadku układania płyt na ścianach nie pokrytych tynkiem o gładkiej fakturze. Na takich ścianach lepiej sprawdzą się śruby. Płyty można montować także z jednoczesnym wykorzystaniem śrub i kleju. Wszelkie zabrudzenia, które pojawią się na płytach musimy natychmiast usunąć.
Płyty z betonu architektonicznego coraz częściej goszczą w naszych wnętrzach. Są materiałem bardzo trwałym o bardzo dużych walorach estetycznych. Są lekkie, mają różne wymiary i różną grubość. Można je stosować nie tylko w pokojach dziennych, ale także kuchniach i łazienkach.
Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez firmę MODERN CONCRETE specjalizującą się w produkcji betonu architektonicznego.