Z roku na rok budynki energooszczędne zyskują coraz większą popularność. W większości z nich stosuje się wentylację mechaniczną wykorzystującą rekuperatory. Pozwala ona skutecznie wietrzyć pomieszczenia z zamkniętymi oknami oraz odzyskiwać ciepło dzięki wymianie powietrza (przydatne głównie zimą). Dzięki rekuperacji w budynku jest dużo niższe stężenie dwutlenku węgla, a powietrze często jest czystsze niż na zewnątrz. O montażu rekuperacji warto pomyśleć już na etapie projektowania i budowania domu. Wprowadzanie późniejszych poprawek jest trudne i bardzo kosztowne.
Montaż rekuperacji
Montaż wentylacji mechanicznej – rekuperacji jest bardzo skomplikowany. Nie warto brać się za to samemu. Nawet jeżeli zdołamy przebrnąć przez etap montażu, najprawdopodobniej polegniemy podczas regulacji. Bez specjalistycznej wiedzy nie zdołamy odpowiednio zaprojektować systemu rekuperacji, co w znaczny sposób wpłynie na wyniki energooszczędności. Lepiej zlecić zadanie rzetelnej firmie instalacyjnej, która ma duże doświadczenie w wykonu projektów, montażu i dodatkowo przeprowadzi szkolenie z obsługi instalacji.
Montaż rekuperacji krok po kroku
Nawet jeżeli zlecamy wykonanie instalacji mechanicznej doświadczonej firmie, warto wiedzieć jak jej montaż wygląda krok po kroku:
- Montaż rozpoczyna się od stworzenia odpowiedniego projektu instalacji dla budynku. Potrzebne do tego są rzuty i przekroje architektoniczne z zaznaczonymi miejscami w których znajdować się będą źródła zanieczyszczenia powietrza oraz plan zagospodarowania terenu.
- Odpowiednie rozprowadzenie kanałów wentylacyjnych, wykonanie wszystkich potrzebnych otworów z nawiewami i wywiewami.
- Rozprowadzenie wentylacji mechanicznej od góry (poddasza) do dołu (parteru).
- Rozmieszczenie w odpowiedniej odległości od siebie czerpni i wyrzutni, które służą do wymiany powietrza. Najlepiej umieścić je po przeciwnych stronach dachu.
- Na samym końcu montujemy rekuperator, najczęściej na poddaszu lub w kotłowni. Nadaje on właściwy kierunek przepływu powietrza. W zależności od jego lokalizacji warto dobrać odpowiedni tłumik hałasu. Rekuperator powinien mieć odpowiednio dobrane parametry do potrzeb projektu.(opory przepływu i efektywność odzysku powietrza).
- Ostatnim krokiem jest regulacja instalacji oraz dobór odpowiedniego układu przeciwzamrożeniowego.
Jak widać istnieje wiele czynników, które mają wpływ na efekt końcowy zbudowanej wentylacji. O powodzeniu prac decyduje wiedza, doświadczenie i umiejętność firmy instalującej. Dobrze wykonana montaż rekuperatora szybko się zwróci, dlatego na etapie jego tworzenia, nie warto oszczędzać.