Chciałbyś zainwestować w organizację pierwszego ogrodu, ale nie masz pojęcia na jakie choroby są narażone twoje rośliny? Nie wiesz tak naprawdę co może na ciebie czyhać? Nie musisz się już nad tym dłużej zastanawiać, gdyż pragnę uświadomić ci najczęstsze choroby, ich objawy, a także sposoby ich zwalczania, które tyczą się krzewów owocowych. Przejdźmy do meritum.
Jedna z najbardziej powszechnych, czyli szara pleśń
Szara pleśń to grzybowa choroba wielu roślin, a przede wszystkim truskawek, malin, czy innych przedstawicieli gatunku jagodowego. Pierwsze objawy, które jesteś w stanie zauważyć to porażone pąki, zbrunatniałe kwiaty oraz łodygi, czy nawet ich zamieranie. Owoce zaczynają posiadać brunatne plamy, natomiast dojrzałe już owoce po prostu gniją. Zarażone części owoców zostają pokryte szarym, pylącym nalotem. Chcąc zwalczyć daną chorobę należy przede wszystkim zadbać o to, aby nie sadzać roślin zbyt gęsto. Co ważne, musimy pamiętać o regularnym usuwaniu chwastów oraz innych, chorych części roślin. Początkowe opryski należy wykonywać na początku kwitnienia, a następnie co 5 – 7 dni. Wszystko jest zależne od nasilenia opadów.
Mączniak prawdziwy, czyli grzybowa zmora
Mączniak prawdziwy to zmora przede wszystkim agrestu, gdzie na powierzchni rośliny możemy zauważyć biały nalot. Oprócz winorośli narażone na działanie danej choroby są również rośliny jagodowe, czy czarna porzeczka, truskawka bądź winorośl. Zazwyczaj u agrestu, a także winorośli zostają uszkodzone owoce poprzez uprzednio wspomniany biało – szary nalot, który po upływie czasu zmienia ubarwienie na brąz. Prócz owoców zaatakowane zostają również pędy. Aby zwalczyć daną chorobę należy wyciąć przed kwitnieniem chore pędy. W ten sposób wykonujemy tę czynność u porzeczki i agrestu. Następnie po kwitnieniu należy opryskiwać ową roślinę 2 – 3 razy co 7 dni.
Mączniak rzekomy, czyli zagrożenie dla liści
Tak jak zostało to przedstawione w śródtytule, mączniak rzekomy atakuje przede wszystkim liście najczęściej winorośli. Na górnej stronie blaszki liściowe jesteśmy w stanie zobaczyć plamy o żółtawej, brązowawej, a nawet czerwonawej kolorystyce. Pod plamami podczas wilgotnej pogody może powstać delikatny nalot. Liście oraz owoce zarażone daną chorobą zazwyczaj brunatnieją, zasychają, a następnie opadają. Natomiast pędy rośliny zostają pokryte białym, błyszczącym nalotem, po czym kolejno wysychają. Jeżeli chcemy zwalczyć naszego intruza przede wszystkim musimy zniszczyć opadłe już liście. Oprysku dokonujemy przed kwitnieniem, po nim i wtedy, kiedy owoce są rozmiarów grochu.