Materiał na dach to tylko rzecz, więc ma prawo przeciekać lub ulec innym usterkom. Szczególnie, gdy już kilka lat eksploatujemy dom i wcześniej nie zawracaliśmy sobie głowy pracami konserwacyjnymi. Kiedy więc przychodzi do naprawy poszycia i wyboru nowego zadaszenia, warto dobrze przemyśleć swoją decyzję, by nie okazało się, że czeka nas ponowny remont więźby za kolejne kilka kwartałów. W tym artykule doradzimy, jak wybrać optymalne pokrycie dachu.
Naprawa dachu – od czego zacząć?
Jeśli zadaszenie przecieka lub widać duże usterki na większej powierzchni, najlepszą decyzja będzie całkowite ściągnięcie starego poszycia. Nie ma wyjścia, jeśli chcemy raz, a dobrze wyremontować zadaszenie. Następnie dokonujemy dokładnych oględzin więźby dachowej i – jeśli została wykonana – termomodernizacji.
Już na tym etapie jesteśmy w stanie stwierdzić, co „poszło” nie tak. Ważne, by jakiekolwiek przecieki i ubytki lub wilgoć i grzyb od razu usunąć, i naprawić wymagające tego miejsca. Nierzadko okazuje się, że trzeba nawet całkowicie lub w części, wymienić więźbę dachową.
Przyczyny usterek pokrycia dachowego
Wiele osób zastanawia się, co najczęściej jest przyczyną usterek pokrycia dachowego. Poniżej wymienimy najczęstsze powody takiego stanu rzeczy:
- nieprawidłowa termomodernizacja dachu,
- złej jakości drewno wykorzystane do zbudowania więźby,
- nieprawidłowy projekt i/lub wykonanie więźby,
- niskiej jakości materiał na zadaszenie,
- nie zainstalowanie membrany dachowej,
- usterka rynien,
- nieprawidłowy montaż systemu odprowadzającego wodę,
- zaniechanie prac konserwacyjnych (np. oczyszczanie dachu po jesieni i zimie).
Jeśli już wiemy, co trzeba winić za zepsuty dach lub części, które są z nim związane czas na wybór nowego pokrycia. Ważne, by nie podejmować decyzji pochopnie i dokładnie przemyśleć wszystkie za i przeciw.
Wybór nowego dachu
Pierwsze, co przychodzi nam do głowy na myśl o materiale na dach to oczywiście dachówka lub gont. Jednak obecnie, bardzo popularna i zarazem najlepsza jest blachodachówka. Wykonuje się ja z wysokiej jakości blachy, powleczonej ochronnym filmem. Zapobiega to rdzewieniu dachu oraz innym usterkom, które często występowały na starego typu poszyciach.
Poza tym, blachodachówkę możemy kupić w wielu wariatach. Dlatego bez względu na to, na jakim typie budynku naprawiasz dach, blachodachówka jest optymalnym rozwiązaniem, które oszczędzi Ci napraw na bardzo długie lata.
Ekonomiczny dach
Inny typ materiału wykorzystywanego na zadaszenie to blacha trapezowa. Polecana szczególnie na budynki gospodarcze, hale przemysłowe i produkcyjne oraz magazyny. Jest lekka, więc nada się na starego typu więźby nadszarpnięte zębem czasu.
Pamiętaj, że najwyższej jakości blachę kupisz prosto od producenta. Przykładem dobrego dystrybutora i twórcy poszyć dachowych jest Glinmet.