Na pewno niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że piwo jest bardzo starym napojem. Kilka tysięcy lat przed naszą erą mieszkańcy Mezopotamii pili piwo z dużych dzbanów używając do tego słomki. Był to napój tzw. „codzienny”. W dzisiejszych czasach przodownikami jeśli chodzi o ilość wypijanego piwa są Czesi. Według statystyk Czech wypija średnio od 150 do 160 litrów piwa rocznie. Drugą pozycję pod względem ilości wypijanego piwa zajmują Niemcy, trzecią natomiast Austriacy. Polacy znajdują się na czwartym miejscu na tej liście. Na świecie istnieje około 80 stylów piwnych. W Polsce dominuje jeden styl: jasny lager. Popularne są także lager bursztynowy, porter a także piwa smakowe.
Zwyczaj picia piwa
Bardzo ciekawe są zwyczaje związane z piciem piwa. W Czechach barman zobaczywszy, że komuś wystarczy już ilość piwa jaką wypił poleje ostatnie piwo bez pianki. W taki sposób zasygnalizuje, że na tym kulfu należy poprzestać. Nikt nie sprzeciwia się temu obyczajowi, wypija to ostatnie piwo i idzie do domu.
W czym pić piwo?
Zazwyczaj na co dzień nie zastanawiamy się w co przelać piwo przed wypiciem. Jest to spory błąd, który nie daje nam możliwości aby w pełni cieszyć się bogactwem piwnego smaku. Do każdego rodzaju piwa dedykowane jest inne szkło, które posiada różny kształt i grubość. Istotnym czynnikiem jest także temperatura podawanego trunku. Zazwyczaj lubimy pić zimne piwo. Jednak nie każdy rodzaj należy tak podawać. Piwo w zależności od stylu powinno być podawane w temperaturze od 5 do 15°C. Piwo podawać możemy w specjalnych szklankach, kuflu lub pokalu. Pokal jest to rodzaj naczynia wykonanego ze szkła, które przypomina kielich, nie posiada ucha. Piwo najczęściej pijane jest w kuflach, inną propozycją jest degustacyjny kieliszek do piwa.
Co do piwa?
Smak piwa możemy podkreślić poprzed dobrór odpowiednich potraw. Przekąski można dobrać jako podobne do smaku piwa lub na zasadzie kontrastu. Przykładem jest to, że piwa smakowe najlepiej smakują z słodkimi oraz lekkimi deserami. Portery natomiast najlepiej pasują do cieżkich potraw lub gorzkiej czekolady.
Piwne mity
Powodem przetrzymywania piwa w zielonych butelkach jest marketing, wyróżniają się one na sklepowych półkach. Co ciekawe piwo takie może pachnieć i smakować nieco inaczej. Butelki wykonane z ciemnego szkła lepiej chronią przed światłem słonecznym, które powoduje starzenie się piwa.
Najlepszym opakowaniem dla piwa jest metalowa puszka. Część entuzjastów tego trunku powie zaraz, że piwo „przechodzi” smakiem metalu. W tym przypadku działą ludzka podświadomość. Nasze kubki smakowe odbierają to, co widzą. Prawda jest taka, że po przelaniu piwa do szklanego kufla metaliczny posmak od razu zniknie.
Często spotykanym mitem jest to, że piwo sprzedawane na imprezach maskowych jest „oszukane”. Na odmienny smak piwa wpływa niższa temperatura podania oraz to, że degustacja odbywa się na świeżym powietrzu.