Najbardziej powszechna definicja logistyki, wskazuje na jej nierozerwalny związek ze strategią planowania, realizowania oraz budowania funkcjonalnego przepływu wszelkiego rodzaju produktów. Począwszy od surowych materiałów niezbędnych przy produkcji, do chwili, w której dana usługa zostanie zaprezentowana przed klientem.
W dobie rozwoju społeczeństwa masowej konsumpcji, rola logistyków wzrasta niemal z roku na rok. W końcu produkty muszą zostać wytworzone bez zbędnych zakłóceń i finalnie trafić przed oblicze konsumenta. W takim układzie, logistyk jawi się jako strażnik i sprawny realizator poszczególnych elementów tego procesu. Ktoś odpowiedzialny nie tylko za stany magazynowe.
Logistyka – praca o szerokich możliwościach
Studia logistyczne cieszą się dużą popularnością. I nic w tym dziwnego, ponieważ ukończenie tego kierunku to całkiem niezła inwestycja na przyszłość. Wiele firm poszukuje wykwalifikowanych absolwentów, którzy będą w stanie sprawnie zaplanować łańcuch transportu, przyczyniając się tym samym do przyszłego generowania zysków. Aby przekonać się, jak duże zapotrzebowanie na tego rodzaju usługi wykazuje rynek pracy wystarczy wpisać w wyszukiwarkę hasło – „logistyka praca”. Liczba ofert jest naprawdę przeogromna.
Oczywiście pierwsze co przychodzi do głowy kiedy tylko pomyślimy o możliwościach świeżo upieczonego absolwenta, to praca w firmie transportowej lub spedycyjnej. Co rzecz jasna nie wyczerpuje pakietu potencjalnych ścieżek. Logistyk bez problemu odnajdzie się również w roli lidera odpowiedzialnego za pracę magazynu i w systemach, w których dużą rolę odgrywa umiejętne zarządzanie dużymi zespołami.
Mnogość kompetencji nastręcza pewnych problemów w definiowaniu zadań jakie stoją przed logistykiem ale mimo to wyróżnia się dwie podstawowe kategorie wokół których ogniskują się jego zadania: projekty oraz planowanie i zarządzanie. Ten pierwszy konstruuje nowe modele, drugi zaś odpowiada za sprawy bieżące.
Interdyscyplinarność i stabilność
Obecnie, podobnie jak w wielu innych zawodach, liczy się podejście interdyscyplinarne. Ów trend dotyczy również logistyki. Dziś, oprócz rozwiniętych zdolności planowania oraz projektowania, dobry logistyk, powinien wykazywać się znajomością systemów informatycznych a nawet podstaw marketingu. Wymienione kompetencje w połączeniu z komunikatywnością otwierają wiele dróg i owocnych karier zapewniających stosunkowo dużą stabilność zawodową.
Nie jest tajemnicą, że zmienność wpisana w podłoże naszego świata utrudnia często jasne zaplanowanie poszczególnych etapów kariery. W przypadku branży logistycznej ciężar ten zostaje zniwelowany. Głównie za sprawą znaczenie transportu dla przyszłości gospodarki.
Oczywiście w świecie, w którym wszystko zmienia się z szybkością światła, również i tutaj pojawiają się pewne możliwości – a nawet konieczności – modyfikacji podyktowane wymaganiami gospodarki ale o całkowitym przebranżowieniu nie ma mowy. Wynika to z faktu, że wielu firmom nie specjalnie zależy na na redukcji etatów w obrębie tak ważnego ogniwa w procesie generowania zysków.
Co do zarobków to podobnie jak wszędzie zależą one od doświadczenia i umiejętności. Niemniej jednak, wiele danych wskazuje na to, że w przypadku doświadczonego pracownika, wynagrodzenie przekracza średnią krajową.
Źródło: https://lenmargroup.pl/kariera