Dziecięca skóra jest bardzo delikatna oraz skłonna do podrażnień. Dlatego ważne jest, by ubrania najmłodszych prać oddzielnie – najlepiej w delikatnych i specjalnie do tego przeznaczonych detergentach.
Większość rzeczy noworodków oraz niemowląt prać można w pralce. Jednak czasami niektóre rzeczy trzeba uprać ręcznie: zazwyczaj jednak tylko te, przy których producent zaznaczył, że nie wolno prać ich w pralce oraz ubranka z niezwykle delikatnych materiałów. Do takich działań przydać się może żel do prania, który znacznie ułatwi cały proces. Ważne jednak, by był to żel z przeznaczeniem do prania ubranek dziecięcych, przebadany dermatologicznie, hipoalergiczny bezpieczny. Warto wypróbować żel do prania Jelp, który zawiera glicerynę, która nie podrażnia i nie wysusza dłoni, co w wypadku prania ręcznego jest niezwykle istotne.
Oszczędność czasu
W czasie prania ręcznego, na koniec rzeczy należy dokładnie wypłukać pod bieżącą wodą. Lepiej jednak w ten sposób nie prać ubranek bezpośrednio stykających się ze skórą dziecka, bo nawet długie płukanie nie daje pewności, że z materiału zostaną usunięte resztki detergentu. Zwyczajne śpioszki, pościel dziecięcą czy pieluchy tetrowe prać można zaś w pralce. Znacznie przyspiesza to cały proces, bo rzeczy są od razu odwirowane, a więc szybciej wysychają. Do tego, rzeczy maluchów pierze się bardzo często – dlatego pranie ręczne wszystkiego, zabierałoby zbyt wiele czasu. Ważne jest jednak, by ubranka prać w proszkach dziecięcych, dobrze je wypłukać (najlepiej podwójnie), a po wyschnięciu wyprasować. Wysoka temperatura żelazka zadziała jak sterylizator i wyeliminuje z tkanin wszelkie drobnoustroje.
W jaki sposób prać w pralce?
Mówiąc krótko – najlepiej w sposób zalecany przez producenta danej rzeczy, co zawsze jest opisane na jej metce. Oczywiście tak jak w przypadku ubrań dorosłych – rozdziela się je na rzeczy jasne i kolorowe, co zapobiegnie m.in. szarzeniu tych pierwszych. Ubranka bawełniane zazwyczaj pierze się w temperaturze wynoszącej 30-40ºC. Nastawianie pralki na 60ºC może bowiem spowodować zniszczenie ubranek (skurczenie ich albo rozciągnięcie). Po praniu właściwym, rzeczy dziecka najlepiej jest wypłukać dwa razy – by cząsteczki proszku zostały usunięte ze wszystkich włókien tkanin. Jeśli zaś chodzi o to, w czym prać, to jak już było wspomniane wcześniej, najistotniejsze jest używanie środków piorących przeznaczonych dla ubranek małych dzieci. Zdecydować się można na kapsułki do prania albo proszek Jelp, które to posiadają hipoalergiczną formułę, a co najważniejsze – ich receptura pozbawiona jest fosforanów, wybielaczy optycznych oraz sztucznych barwinków. Produkty te sprawią więc, że wyprane w nich rzeczy nie będą podrażniać skóry malucha. Taki sposób prania dziecięcych ubranek należy stosować co najmniej do ukończenia przez dziecko pierwszego roku życia.
Szeroki wybór produktów do prania dziecięcych ubrań dostępny jest na stronie: https://sklep.jelp.pl/.