Szczególnym rodzajem wentylacji pomieszczeń jest rekuperacja. Metoda ta różni się od zwykłej wentylacji mechanicznej tym, że dodatkowo zachodzi odzyskanie ciepła. W przypadku metody tradycyjnej wentylacja działa poprzez zasysanie powietrza poprzez ciąg w kominie. Wadą w tym przypadku jest utrata ciepła, wychładzanie. Również nie ma to wpływu na likwidację wilgoci w pomieszczeniu. Natomiast rekuperacja wykonywana jest przez specjalną maszynę zwaną rekuperatorem, która kontroluje ruch powietrza w taki sposób, że nie tylko usuwane, ale i nawiewane powietrze pozwalające na odzyskanie utraconego ciepła wskutek wywiania powietrza nagrzanego, które jednak jest wilgotne i przesycone dwutlenkiem węgla.
Rekuperator, czyli urządzenie odpowiedzialne za efektywną wentylację
Kluczowym elementem rekuperacji jest wspomniane urządzenie, czyli rekuperator. Jego zasada działania jest dwustronna. Z jednej strony zasysa on powietrze z zewnątrz budynku, z drugiej zaś – powietrze z wewnątrz. Mimo że oba strumienie zostają wciągnięte do jednego urządzenia, nie ulegają zmieszaniu. Odzyskanie temperatury w pomieszczeniu zachodzi dlatego, że rekuperator usuwa brudne i wilgotne powietrze, jednocześnie odzyskując jego ciepło, które przekazane zostaje powietrzu z zewnątrz, które następnie wdmuchane zostaje do pomieszczenia.
Rekuperacja a ekologia
Można zastanawiać się, czy rekuperacja, zamieniając powietrze z pomieszczenia na powietrze z zewnątrz, rzeczywiście jest wymianą ekologiczną, biorąc pod uwagę zanieczyszczenie powietrza, którym oddychamy na ulicy. Jednak nie stanowi to problemu, ponieważ to ostatnie jest nie tylko pobierane, ale również oczyszczane przez rekuperator. Dzięki temu rekuperacja zapewnia nie tylko efektywne oczyszczenie pomieszczenia z brudnego i wilgotnego powietrza, ale jednocześnie wymianę go na powietrze czyste, suche, a do tego zachowujące parametry cieplne, dzięki czemu nie zachodzi utrata ciepła pomieszczeniu.
Ekonomiczność metody rekuperacji
Pomimo oczywistych zalet, jakie rekuperacja posiada pod względem ekologicznym, jest to również bardzo efektywna metoda pod względem ekonomicznym. Wszak utrata ciepła skutkuje utratą czegoś, za co zapłaciliśmy, a zatem wskutek tradycyjnej wentylacji musimy dokładać do ogrzewania. Tymczasem rekuperacja umożliwia zachowanie wytworzonego ciepła, co oznacza zachowanie również pieniędzy, które włożyliśmy w ogrzanie naszego mieszkania, a które tradycyjna wentylacja wysysa z pomieszczenia razem z nagrzanym powietrzem. Niezależnie od kosztów, które należy ponieść, aby wyposażyć się w rekuperator, na dłuższą metę rekuperacja jest metodą znacznie bardziej opłacalną.
Źródło: wojwent.com