Nowoczesne mieszkania są coraz wygodniejsze. Instaluje się w nich najróżniejsze systemy wspomagające komfort. Najnowszym hitem są inteligentne systemy. W ich skład wchodzą instalacje obniżające koszty eksploatacji domów nafaszerowanych maszynerią, która wymaga stałego zasilania w energię elektryczną.
W zestaw systemów wspomagających komfort wchodzi rekuperacja.
1. Co to jest rekuperacja?
Jest to odmiana wentylacji. Wentylacji mechanicznej, która wspomagana specjalistyczną aparaturą daje możliwości odzyskania znacznych ilości energii w postaci ciepła. Instalacja rekuperatora pozwala zaoszczędzić pieniądze nie tylko na odzysku ciepła. Oszczędności powstają także w wyniku rezygnacji z niektórych elementów konstrukcyjnych domu. Należą do nich także dotychczas stosowane kanały wentylacyjne w formie kominów.
W rekuperatorze dzięki sterowaniu przepływem powietrza, ciepło z wypuszczanej strugi pozostaje wewnątrz budynku.
2. Jak działają urządzenia do rekuperacji?
W centrum instalacji znajduje się rekuperator. Połączony on jest systemem przewodów. Są dwa rodzaje rur. Wywiewne i nawiewne. Oba ringi spotykają się w aparaturze do odzysku. Zasilający system wprowadza powietrze z zewnątrz budynku. Wywiewny pozbywa się powietrza zużytego, czyli zawierającego zapachy, substancje lotne i zanieczyszczenie. Dodatkowo jest ono ciepłe. I właśnie owo ciepło trzeba przechwycić w urządzeniu do odzysku.
3. Jak jest zbudowany typowy rekuperator?
Są dwa rodzaje urządzeń służących do rekuperacji
A. Najczęściej stosowany wymiennik krzyżowy.
Nazwa wzięła się z układu, w jakim mijają się dwa strumienie powietrza. Przewody krzyżują się pod kątem prostym w stosunku do siebie. Dodatkowo są przetasowane i ułożone naprzemiennie. Raz ciepły raz zimny. Ścianki przewodów są cienkie, dlatego migracja ciepła następuje dość szybko. W rekuperatorze krzyżowym można odzyskać nawet połowę kalorii ciepła.
B. Znacznie sprawniejszy wymiennik przeciwprądowy.
W wymienniku przeciwprądowym, jak nazwa wskazuje oba nurty powietrzne płyną w przeciwnych kierunkach. Aparat wewnątrz przypomina przekrojoną cebulę. Poszczególne rury ułożone są współśrodkowo. W co drugiej przegrodzie płynie powietrze ciepłe lub zimne. Czas ekspozycji znacznie się wydłuża i dlatego w wymienniku przeciwprądowym można odzyskać nawet ponad osiemdziesiąt procent energii cieplnej.
4. Kwestia wyboru
W zależności od rodzaju urządzenia kształtuje się poziom odzysku. Wymienniki krzyżowe dłużej się amortyzują, ponieważ ze względu na niższą sprawność trzeba stosować co najmniej dwa urządzenia. Wymienniki przeciwprądowe lepiej radzą sobie z odzyskiem. Dlatego są polecane przez instalatorów.
Partnerem artykułu był Wojwent, rekuperacja Kraków.