Współczesne budownictwo kładzie ogromny nacisk na rozwiązania pozwalające na ograniczanie kosztów utrzymania domu, przy jednoczesnym dbaniu o wysoki komfort użytkowników. Jedną z najważniejszych kwestii jest tutaj ogrzewanie budynku. W chłodnym, polskim klimacie jesienią i zimą musimy zwykle wydawać sporo pieniędzy na zapewnienie sobie wewnątrz domu optymalnej temperatury. Z pomocą przychodzą jednak różne rozwiązania, które zapewniają nam wygodę w życiu codziennym i jednocześnie pozwalają na zmniejszenie kosztów utrzymania domu. Jednym z przykładów są tu systemy rekuperacyjne.
Rekuperacja w domu – na czym to polega?
Rekuperacja to system mechanicznej wentylacji, który może zostać zamontowany w domu. Z jednej strony zapewnia nam on zawsze świeże i czyste powietrze w środku, a z drugiej pomaga w lepszym ogrzewaniu całego budynku. W odróżnieniu od tradycyjnej wentylacji, ruch powietrza nie odbywa się tu naturalnie – zamiast tego jest wymuszony przez specjalną maszynę. Jednocześnie rozwiązanie to jest bardzo ekologiczne i energooszczędne.
System rekuperacji służy przede wszystkim do ciągłej wymiany powietrza we wnętrzu domu. Rekuperator, będący centrum całego systemu, odpowiada z jednej strony za zasysanie z zewnątrz czystego powietrza i przekazywanie go do środka, a z drugiej wyciąganie brudnego i zużytego z wewnątrz domu. Obydwa strumienie powietrza przepływają obok siebie we wnętrzu rekuperatora, ale nie mają ze sobą bezpośredniego kontaktu – płyną w dwóch osobnych kanalikach. Zanieczyszczenia z wnętrza nie dostają się dzięki temu do czystego powietrza zasysanego z zewnątrz. Jednocześnie, co bardzo ważne, powietrze wysysane ze środka ogrzewa w całym tym procesie nowe powietrze. Takie odzyskiwanie ciepła z zużytego powietrza służy znacznemu zmniejszeniu rachunków za ogrzewanie, bowiem nie tracimy nic z ciepła zgromadzonego w środku budynku.
Wady i zalety rekuperacji
Główną zaletą rekuperacji jest dbałość o nasze zdrowie. System ten daje nam pewność, że w środku naszego domu powietrze stale jest świeże i czyste; to, w którym gromadzą się bakterie czy zarazki jest wyrzucane na zewnątrz. Wspomniane już odzyskiwanie ciepła sprawia jednocześnie, że optymalna temperatura nie uchodzi z wnętrza budynku, co w okresie grzewczym przekłada się na znacznie niższe rachunki.
Jeśli chodzi o wady, należy wspomnieć przede wszystkim o kosztach. System rekuperacji może nieco kosztować, a dodatkowo jego eksploatacja wymaga regularnych przeglądów. Mimo wszystko można potraktować to jako inwestycję, dzięki której utrzymanie domu będzie znacznie tańsze.