W sezonie jesiennym rośliny jeszcze nie zaczęły zimować, w związku z czym prac w ogrodzie nadal jest jeszcze sporo. Poza podlewaniem, przycinaniem i jesiennym nawożeniem możesz zająć się również sadzeniem drzew – głównie liściastych. Zobacz, które gatunki najlepiej sadzić późną jesienią, i poznaj sposoby ich pielęgnacji.
Drzewa liściaste są roślinami wolno rosnącymi, które w początkowej fazie rozwoju potrzebują bardzo uważnej pielęgnacji. Na samym początku warto poznać terminy sadzenia poszczególnych gatunków. Rośliny nieodporne na działanie śniegu i mrozu mogą bowiem szybko uschnąć, jeśli umieścisz je w glebie w październiku bądź listopadzie. Chcesz zająć się sadzeniem drzew tej jesieni? Zobacz, które gatunki zniosą nadchodzące warunki pogodowe.
Wiąz holenderski – początkowo żółty, z czasem zielony
Holenderska odmiana wiązu może osiągać nawet 6 lub 8 metrów, ale tempo wzrostu tej rośliny jest bardzo wolne – co roku pojawiają się około piętnastocentymetrowe przyrosty. Młode, nadające się do sadzenia okazy mają żółte liście, które z czasem zmieniają kolor na zielony. Drzewa te można sadzić przez cały sezon (już od połowy lutego!), jednak najczęściej zaleca się sadzenie jesienne. Przez ten czas młode okazy powoli dostosowują się do panujących warunków.
Jak sadzić wiąz holenderski i o niego dbać?
- gleba: przepuszczalna i żyzna ziemia uniwersalna ZIEMOVIT
- stanowisko: nasłonecznione lub półcień
- podlewanie: mało, raz na kilka dni do nadejścia pierwszych mrozów
Wierzba iwa – efektowne drzewo o długich przyrostach
Wierzba iwa jest znacznie mniejszym drzewem niż wiąz – najczęściej rośnie do wysokości 2 lub 3 metrów. Charakteryzują ją długie, płożące przyrosty, mogące osiągać nawet 200 cm długości. Przy sadzeniu wierzby iwy jesienią warto podsypać ją odrobiną kompostu lub nawozu jesiennego ZIEMOVIT. Dzięki odżywkom młode drzewo będzie bardziej odporne na mróz i szybko przystosuje się do nowych warunków.
Co musisz wiedzieć przed posadzeniem wierzby iwy?
- gleba: żyzna i bardzo wilgotne gleby
- stanowisko: nasłonecznione
- podlewanie: często, codziennie lub co drugi dzień
Brzoza brodawkowata – sadzenie drzew dla początkujących
Brzoza brodawkowata jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych drzew w Polsce – głównie dzięki jasnemu kolorowi kory, wyróżniającemu się na tle pozostałej roślinności. Najstarsze gatunki (brzozy najczęściej dożywają 200 lat) osiągają nawet 30 metrów wysokości, natomiast zazwyczaj spotyka się okazy 15 lub 20 metrowe.
Jeśli chcesz, aby w Twoim ogrodzie wyrosła brzoza brodawkowata, powinieneś ją zasiać jesienią. Przez zimę nasiona będą powoli rozwijać się w glebie, a wraz z początkiem wiosny zaczną kiełkować i rosnąć. Brzozy są także sprzedawane jako gotowe sadzonki. Nie decyduj się jednak na umieszczanie w glebie dorosłych okazów – brzoza brodawkowata źle znosi przesadzanie.
Co warto wiedzieć, zanim posadzisz brzozę brodawkowatą?
- gleba: każda, nawet słabo urodzajna, piaszczysta
- stanowisko: nasłonecznione
- podlewanie: rzadko, co kilka lub kilkanaście dni
Które drzewa liściaste byłyby według Ciebie najlepszą ozdobą Twojego ogrodu? A może masz na oku inne okazy, jednak nie wiesz, jak je sadzić i później pielęgnować? Odpowiedzi na wszystkie pytania związane z pracami w ogrodzie znajdziesz w poradniku ZIEMOVIT, gdzie dodatkowo otrzymasz wskazówki dotyczące doboru odpowiedniego podłoża, nawozów i środków ochrony roślin.