Sklejka meblowa jest bardzo ciekawym materiałem kompozytowym, który powstaje w procesie łączenia/klejenia ze sobą kilku cienkich warstw drewna. Ze względu na swoje szerokie możliwości pod względem zastosowania, cieszy się dużym zainteresowaniem na rynku, choć początkowo była wykorzystywana wyłącznie do celów konstrukcyjnych. Jednak obecnie prezentowany produkt coraz chętniej używany jest również do wykańczania wnętrz.
Ta szlachetna pochodna drewna, która powstaje z kilku arkuszy forniru, dostępna jest w postaci wielkoformatowych płyt, które dają możliwość podziwiania urody drewna i to na wielkich płaszczyznach. Nic więc dziwnego, że coraz częściej wykorzystywana jest zarówno w przypadku dekoracyjnej zabudowy meblowej, jak i na ścianach, a niekiedy nawet na podłogach. Sklejka meblowa, na co z pewnością należy zwrócić uwagę, jest jednym z najmocniejszych produktów drewnopochodnych dostępnych obecnie na rynku. Wyróżnia się najwyższą wytrzymałością mechaniczną pośród wszystkich płyt budowlanych wykonywanych z drewna, tj. pilśniowych, wiórowych oraz drzewno-magnetyzowych. Stąd też właśnie początkowo była stosowana wyłącznie do celów konstrukcyjnych np. w przypadku budowy poszycia dachu lub suchego podkładu podłogowego.
Zastosowanie sklejki meblowej
Sklejka meblowa coraz częściej znajduje zastosowanie w przypadku wykańczania wnętrz, tym bardziej że występuje w różnych rodzajach, dzięki czemu istnieje możliwość jej idealnego dopasowania do warunków panujących w pomieszczeniu. Nic więc dziwnego, że prezentowany materiał kompozytowy, bardzo chętnie używany jest w przypadku wykonywania:
– konstrukcji ścian działowych,
– podestów i stopni schodów,
– sufitów podwieszanych,
– zabudowy meblowej w postaci m.in. szafek kuchennych lub dekoracyjnych półek,
– okładziny ścian.
Zalety stosowania materiału kompozytowego w postaci sklejki
Każdy producent sklejki doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że jest to jeden z bardziej uniwersalnych materiałów wykorzystywanych w budownictwie, który jest bardzo chętnie wykorzystywany w wielu projektach przygotowywanych przez inżynierów, architektów, inwestorów instytucjonalnych oraz indywidualnych. W dużej mierze wynika to z tego, że sklejka meblowa posiada szereg zalet, które przekładają się na szerokie możliwości pod względem jej zastosowania. Mowa w tym momencie m.in. o:
– wysokiej wytrzymałości w stosunku do ciężaru,
– niskiej przepuszczalności ciepła,
– stosunkowo łatwym zginaniu i profilowaniu,
– odporności na zgniatanie i ściskanie,
– lekkości i funkcjonalności.