Jedna z przyjemniejszych porannych chwil to taka, kiedy można usiąść z filiżanką aromatycznej kawy i delektować się jej smakiem. Choć w naszym kraju jeszcze wiele osób zadowala się naparem powstałym wskutek zalania kawy wrzątkiem, prawdziwy kawosz wie, że nawet w zaciszu własnego domu można cieszyć się smakiem włoskiego espresso, które porównywalne będzie z tym, jakie serwowane jest w najlepszych kawiarniach na południu Europy. Luksus, jaki współcześnie wprowadzają do naszych domów kawiarki, we Włoszech znany jest już od kilkudziesięciu lat. Czas, by na dobre zawitał także i w Polsce.
Kawiarka
Wielu z nas nie wyobraża sobie rozpoczęcia dnia bez mocnej kawy, która od razu stawia człowieka na nogi. Warto pamiętać przy tej okazji, że sposób zaparzania kawy istotnie wpływa na jej smak. Największym uznaniem koneserów małej czarnej cieszy się napój, który powstaje przy pomocy firmowanych dobrą marką ekspresów ciśnieniowych. O ile jednak ekspresy świetnie sprawdzają się w kawiarniach, o tyle istnieją poważne ograniczenia w ich zastosowaniu w domach. Po pierwsze są to duże urządzenia, które zajmują w kuchni sporo miejsca. Po drugie ich cena może odstraszać potencjalnie zainteresowanych. Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku kawiarek. Urządzenie jest stosunkowo niedrogie, a powstały w nim napój równie smaczny, jak ten z ekspresu.
Skąd wzięły się kawiarki?
Kawiarka powstała we Włoszech jako alternatywa dla znacznie droższego i większego od niej ekspresu. Jest zaparzaczem w kształcie dzbanka, który działa na podobnej zasadzie co ekspres ciśnieniowy. Zamysłem włoskiego przedsiębiorcy Alfonso Bialetti’niego było, by urządzenie do zaparzania włoskiego espresso mogło trafić do każdego włoskiego domu. Na jego zlecenie rozpoczęto więc prace nad skonstruowaniem takiego zaparzacza. W ich efekcie w roku 1933 Luigi De Ponti na zlecenie przedsiębiorcy wynalazł kawiarkę. Co ciekawe, choć od tego czasu minęło już ponad 80 lat, dzisiejsze kawiarki niewiele różnią się od pierwszego jej modelu. Jak wyglądają i czym się charakteryzują możecie zobaczyć na stronie akcesoria do kuchni DoGotowania.pl.
Kawiarka kawiarce nierówna
Różnice pomiędzy poszczególnymi modelami kawiarek wynikają przede wszystkim z rodzaju materiału, z jakiego je wykonano. Na rynku dostępne są modele aluminiowe i stalowe. Te pierwsze charakteryzują się kanciastym kształtem, drugie mają w przekroju okrągły dzbanek. Kawiarki aluminiowe mogą jednorazowo zaparzyć od 1 do 18 espresso, a stalowe od 2 do 10. Wybierając konkretny model warto zapamiętać te różnice. Istotne może być także to, że, jak twierdzą niektórzy, kawa zaparzona w aluminiowej kawiarce ma specyficzny posmak. Choć nie należy zapominać, że pierwszy w historii model kawiarki wykonany był właśnie z aluminium.
Dlatego warto korzystać z kawiarek
Opisywane zaparzacze do kawy mają wiele zalet, które Włosi docenili już dawno temu. Zaznacza się między innymi duża prostota urządzenia, zarówno jeśli chodzi o jego budowę, jak i użytkowanie. Zajmuje ono nie dużo miejsca, dzięki czemu doskonale sprawdza się nawet w małych kuchniach. Jego ogromnym atutem jest także cena oraz to, że praktycznie jedynym uszkodzeniem, na jakie narażona może być kawiarka, jest zużycie uszczelki, którą zresztą z łatwością można wymienić.
Argumenty na nie
Choć trudno mi znaleźć wady zaparzacza do kawy, na potrzeby niniejszego artykułu postarałam się, by wyszukać przynajmniej dwie. Osoby, które zamiast małej czarnej preferują kawę ze spienionym mlekiem, mogą podnosić, że kawiarka nie daje takiej możliwości. Trudność tę można jednak łatwo przezwyciężyć przy pomocy spieniacza do mleka. Narzekać mogą także ci, którzy nie lubią zmywać naczyń. Kawiarka wymaga bowiem mycia po każdym jej użyciu.