Lato w pełni. Czas beztroski, grilla i urlopów. Jeśli masz swój ogródek lub kawałek podwórka, dobrze jest przystosować go do wypoczynku na świeżym powietrzu. Czasami nawet kilkanaście minut na zewnątrz lepiej odpręża niż tygodniowy urlop. Dlaczego więc nie skorzystać z okazji i nie urządzić swojej zielonej oazy przed domem? Z naszą pomocą możesz stworzyć ogródek marzeń i jeszcze tego lata cieszyć się czasem spędzonym na podwórku.
Od czego zacząć?
Stworzenie i utrzymanie ogrodu to przedsięwzięcie, które wymaga sporo pracy. Musimy zgromadzić narzędzia, kwiaty, rośliny i meble wypoczynkowe. Poza tym warto również zarezerwować czas, żeby choć połowę prac wykonać w jeden dzień i jeszcze tego lata móc skorzystać z ogródka i się nim nacieszyć. Zacznijmy od początku, czyli od obejścia wokół budynku. Usuń wszystkie niepotrzebne rzeczy, napraw to, co wymaga renowacji. Uszkodzona lub odbarwiona blachodachówka, nieszczelne rynny lub chwasty między kostką – takie mankamenty podwórka na pewno rażą w oczy. Jak najszybciej się z tym uporaj i przystąp do dalszej pracy.
Nieodzowne elementy ogrodu marzeń
Kiedy te mniej przyjemne prace masz już za sobą, nadszedł czas na urządzanie miejsca do wypoczynku. Skoś trawę, wydziel kawałek ogrodu na leżaki, donice z roślinami, pergolę lub grilla i lampiony. Jeśli chcesz spędzać czas na zewnątrz również w deszczowe dni, dobrym pomysłem będzie altanka ogrodowa. Możesz kupić gotową lub złożyć ją samodzielnie. Potrzebne są tylko odpowiednio docięte bale z drewna i pokrycia na dach. W roli tego drugiego doskonale sprawdzi się lekka i tania blacha trapezowa.
Pielęgnacja ogrodu
Wspaniały ogród wymaga pielęgnacji. Nieodłączną jej częścią będzie regularne usuwanie chwastów, koszenie trawy oraz sadzenie sezonowych roślin upiększających podwórko. Pamiętaj również o konserwacji ozdób, które wystawiasz na zewnątrz. Pod wpływem działania niekorzystnych czynników atmosferycznych, mogą one rdzewieć lub tracić swoją jakość.
Wykorzystaj ponownie
Wiele rzeczy, które w domu wyrzucamy do śmietnika, mogą przydać się na podwórku. Ze słoików po dżemie zrobisz lampiony, a stare kubki posłużą za doniczki na zioła i drobne sadzonki. Z kolei puste butelki po napojach mogą stać się doskonałym system nawadniającym grządki. Dlatego pamiętaj, by zamiast kupować nowe, pobudzić swoją kreatywność i niektóre rzeczy wykorzystać ponownie. Zaoszczędzisz nie tylko swoje pieniądze, ale i środowisko naturalne.