Telewizja – źródło przyjemności, wiedzy oraz nasze okno na świat. Choć wielu ją diabolizuje, to tak naprawdę obecna oferta telewizyjna jest na tyle szeroka, że jest w stanie zadowolić gusta każdego. Istnieją trzy różne rodzaje telewizji, które różnią się ze względu na sposób emisji: kablowa, satelitarna oraz cyfrowa (naziemna). Czym charakteryzuje się każda z nich i jaka będzie odpowiednia dla nas?
Telewizja kablowa
Potocznie nazywamy ją kablówką i jest nam ona dostarczana przez sieć telekomunikacyjną. W pakiecie otrzymujemy programy radiowe i telewizyjne oraz możemy rozszerzyć tę usługę o dostęp do usług takich jak telefon czy Internet. Emisja jest realizowana z wykorzystaniem techniki hybrid fibre-coaxial, która stanowi połączenie światłowodu oraz koncentrycznych kabli sygnałowych. W telewizji kablowej ten sam sygnał jest wysyłany do wszystkich abonamentów, a możliwość korzystania z różnych programów jest dostępna przez specjalne filtry. Gdy dany użytkownik posiada dostęp do podstawowej puli programów, to odbiera sygnał nadawany jedynie na określonych częstotliwościach – pozostałe są tłumione właśnie przez filtr. Kabel koncentryczny pozwala odbierać 94 programy telewizyjne.
Telewizja satelitarna
W przypadku telewizji satelitarnej sygnał rozprzestrzenia się dzięki specjalnym nadajnikom, które znajdują się na sztucznych satelitach krążących wokół Ziemi. W ten sposób emisja odbywa się na ogromnym obszarze, również tam, gdzie umieszczenie naziemnych nadajników nie jest możliwe. Co więcej, na jednym satelicie może być umieszczone wiele przekaźników. Do odbierania sygnału potrzebujemy zestawu składającego się z anteny i odbiornika satelitarnego, który musi być połączony do telewizora. Obecnie telewizja satelitarna w znacznej większości nadaje sygnał cyfrowy.
Naziemna telewizja cyfrowa
Telewizja naziemna wymaga oczywiście zamontowania nadajników znajdujących się na Ziemi. Od kilku lat proces cyfryzacji telewizji naziemnej postępuje, obecnie żadna europejska stacja telewizyjna nie emituje sygnału analogowego. Cyfrowa telewizja naziemna jest bardziej opłacalna od jej poprzedniczki, ponieważ pozwala na emitowanie wielu programów telewizyjnych przy praktycznie tej samej częstotliwości. Telewizja cyfrowa pozwala nam wybierać język nadawanego programu, a także umożliwia wyświetlanie napisów. Oprócz tego posiada funkcję szybkiego i łatwego wyszukiwania. Jest to rodzaj telewizji interaktywnej, która elastycznie dopasowuje się do widza. Korzystając z naziemnej telewizji cyfrowej możemy założyć blokadę rodzicielską na niektóre programy.
Który rodzaj telewizji wybrać?
Możliwość wyboru aż trzech możliwości stawia widzów przed dylematem – jakie rozwiązanie sprawdzi się u mnie najlepiej? Wiele zależy od tego, do czego chcemy uzyskać dostęp i w jakiej cenie. Jak wiadomo, naziemna telewizja cyfrowa nie wymaga uiszczania opłat. Jedyny wydatek ponoszą posiadacze starszych modeli telewizorów, którzy dla odbierania sygnału cyfrowego muszą wyposażyć się w specjalne dekodery. Jednak ilość dostępnych kanałów jest znacznie ograniczona, a do tego ich tematyka nie jest zanadto zróżnicowana. Chcąc mieć dostęp do ciekawych, bardziej skonkretyzowanych kanałów, lepiej wybrać telewizję satelitarną lub kablową. Sygnał z satelity dotrze wszędzie, lecz podczas burzy jest narażony na zakłócenia. Z kolei telewizja kablowa może i nie obejmuje swym sygnałem dużych obszarów, ale za to oferuje nam dostęp do lokalnych kanałów, a do tego możemy zdecydować się na pakiet innych usług, które w połączeniu będą bardziej atrakcyjne cenowo.
Artykuł przygotowany przez firmę Magia Dźwięku – montaż anteny satelitarnej i telewizji naziemnej.