Chociaż montaż paneli podłogowych należy do najprostszych czynności remontowych i aranżacyjnych – zajmuje nie więcej niż jeden dzień – warto wykonać go ze starannością. Wszystkie drobne potknięcia i przeoczenia mogą w przyszłości odbić się na trwałości podłogi. Jeśli panele mają bez szwanku służyć przez lata, warto unikać tych 5 błędów podczas ich układania.
Kiedy już powierzchnia w mieszkaniu zostanie wymierzona, a panele zakupione z odpowiednim zapasem materiału, należy zapoznać się z instrukcją producenta dotyczącą konkretnego produktu. Niektóre z zaleceń są jednak niezmienne, dlatego powinno się je uwzględnić bez względu na rodzaj zakupionych paneli. Poznaj najczęściej popełniane pomyłki, których łatwo jest uniknąć!
Niepozostawienie paneli podłogowych do aklimatyzacji
Zanim panele znajdą się na podłodze, należy poddać je krótkiemu procesowi aklimatyzacji. Co to oznacza? Zmiana klimatu z chłodnego magazynu na ciepłe mieszkanie – zwłaszcza w okresie zimowym – może powodować szok termiczny. Z tego powodu panele podłogowe powinny leżeć w miejscu, w którym znajdą się docelowo, od 24 do 48 godzin. W tym czasie dostosują się do temperatury i poziomu wilgotności we wnętrzu, a dzięki temu zyskają odporność na wypaczenia. Wspomniany proces zapobiega rozprężeniom materiału oraz ułatwia montaż, do którego minimalna temperatura wynosi 12oC, natomiast wilgotność powietrza – maksymalnie 50oC.
Brak odpowiedniego przygotowania podłoża
Podstawę do ułożenia paneli stanowi właściwie przygotowane podłoże, czyli czysta i sucha posadzka. Przed położeniem paneli należy oczyścić ją z kurzu, tłuszczu i pozostałych zanieczyszczeń. Pływające panele podłogowe położone na brudnym, spękanym, nierównym lub kruszącym się podłożu mogą w przyszłości uginać się nieestetycznie, a grudki pod panelami będą powodować wgniecenia od strony podłogi. Wgłębienia lub uwypuklenia na podłodze są przyczyną nierówności na panelach i szpar pomiędzy nimi. Każdy taki mankament powoduje, że panele uderzają w podłogę, kiedy się po nich chodzi.
Panele muszą spocząć na osuszonym podłożu o maksymalnej wilgotności 2–3%. Można skontrolować ten poziom podczas pomiaru wilgotności betonu. Pamiętaj, że jeśli na podłożu zastosowano wylewkę, czas jej schnięcia wynosi od 3 tygodni do miesiąca. W przypadku montowania na wodnym ogrzewaniu podłogowym trzeba też skontrolować, czy temperatura na powierzchni paneli nie przekracza 26oC.