Ogród przy domu pełni funkcję wypoczynkową i dekoracyjną. Jego wygląd zależy od trudu włożonego w jego pielęgnację. Zwłaszcza trawnik wymaga systematyczności w pielęgnowaniu. Aby trawnik w ogrodzie był zielony, równy, wolny od chwastów, należy go odpowiednio pielęgnować w okresie wiosennym, letnim i jesiennym.
Czemu służy nawożenie trawników?
Jedną z podstawowych czynności związanych z pielęgnacją trawy, jest jej systematyczne nawożenie. Pierwsze nawożenie trawnika w roku, wykonujemy wczesną wiosną, tuż po okresie ostatnich przymrozków. Trawnik po zimie jest mocno przerzedzony, ma wyblakły kolor. Dzięki nawożeniu odpowiednimi środkami chemicznymi nabierze on koloru intensywnej zieleni, stanie się soczysty, gęsty i będzie wolny od wszelkich chwastów. Taki trawnik będzie można wykorzystać do zabawy, do wypoczynku i będzie on piękną ozdobą każdego ogrodu.
Kiedy nawozić trawnik?
To, jak często będzie się nawozić trawnik środkami chemicznymi, zależy od ich rodzaju. Niektóre nawozy stosuje się raz w sezonie wiosennym, raz w sezonie letnim i raz w sezonie jesiennym, ale są też takie nawozy, które należy aplikować co kilkanaście dni. Jest kilka symptomów, które jednoznacznie wskazują na to, że trawnik wymaga nawożenia. Kiedy trawnik zaczyna żółknąć, kolor staje się blady, pojawiają się na nim kępy wyrośniętej trawy albo miejsca, gdzie trawa się przesusza, wtedy trzeba jak najszybciej sięgnąć po nawóz. Wiosną nawozimy trawnik, by ożywił się on po zimie, by nabrał koloru. Z kolei nawożenie trawników latem, ma na celu pozbycie się chwastów i zabezpieczenie ich przed upałami i silnym słońcem. Stosowanie nawozu trawnikowego jesienią, ma na celu zabezpieczenie trawnika przed nadchodzącą zimą.
Rodzaje nawozów do trawnika
Nawozy do trawników dzielą się na cztery kategorie: nawozy płynne, nawozy granulowane, nawozy długodziałające oraz nawozy odkwaszające. Jak sama nazwa wskazuje nawozy długodziałające przez bardzo długi czas uwalniają składniki odżywcze do gleby. Czas trwania ich działania to około 90 dni, w przypadku bardzo dobrej jakości nawozu i sprzyjających warunków glebowych, okres ten może trwać nawet 120 dni.
Jeśli zaś chodzi o nawozy granulowane, to te działają przez okres 30 dni. Granulki nawozu rozsypuje się na suchym trawniku, a następnie intensywnie się podlewa cały trawnik, by preparat wniknął w glebę.
Nawozy płynne są najmniej trwałe, dlatego też są najtańszą propozycją. Nawóz na trawnik w postaci płynnej, należy stosować co kilkanaście dni, dokładnie stosując się do zaleceń producenta w kwestii ilości nawozu na daną powierzchnię trawnika. Jeśli użyje się zbyt dużej ilości nawozu, na trawniku mogą się pojawić przebarwienia.
Nawozy odkwaszające, to produkty, które wyrównują ph gleby. By trawa dobrze rosła, jej gleba powinna mieć odczyn ph 5, 5 – 6, 5. Jeśli odczyn jest niższy, wtedy konieczne jest wapnowanie trawnika.
Wertykulacja trawnika, jak się za nią zabrać
Niezwykle ważną czynnością, którą wykonuje się jeszcze przed nawożeniem, jest wertykulacja trawnika. Do tej czynności, potrzebne jest specjalne urządzenie zwane wertykulatorem. Celem tego zabiegu jest usunięcie resztek suchej trawy i chwastów, które ograniczają wzrost nowej trawy a także nacięcie darni. Jeśli nie wiadomo, wertykulacja kiedy jest potrzebna, należy się dobrze przyjrzeć swojemu trawnikowi. Jeśli po deszczu woda długo nie wsiąka w ziemię, trawnik robi się przerzedzony i miejscami suchy, konieczna jest jego wertykulacja.
Podsumowując, o trawnik przy domu trzeba dbać od wczesnej wiosny, do późnej jesieni. Właściwa pielęgnacja trawnika sprawi, że trawa będzie intensywnie zielona i będzie równomiernie rosła. Trzeba też bacznie obserwować swój trawnik, by wiedzieć, kiedy trzeba go nawozić i go regenerować.