Komin, podobnie jak każdy inny element budynku, z upływem czasu i w miarę regularnej eksploatacji, może zacząć niszczeć. Jeśli jakiekolwiek przesłanki wskazują, że dany komin potrzebuje pilnej naprawy, pod żadnym pozorem nie można ich ignorować. Niesprawny lub w jakikolwiek sposób uszkodzony komin to poważne zagrożenie dla całego budynku – także dla życia ludzi, którzy się w nim znajdują.
Jak poznać, że komin wymaga remontu?
To, jak szybko dany komin będzie wymagał specjalistycznej pomocy, jest zależne nie tylko od tego, jak długo i jak intensywnie był używany – ale też od tego, z jakich materiałów go wykonano. Zazwyczaj najszybciej niszczeje ta część komina, która znajduje się nad dachem – jest narażona na wpływ rozmaitych czynników zewnętrznych, które oddziałują na komin bez przerwy, nawet gdy sam nie jest eksploatowany. Jeśli ma się do czynienia z kominem murowanym, sporządzonym ze słabych materiałów budowlanych, można liczyć się nawet z tym, że wszystko zacznie się powoli po prostu rozsypywać.
Sygnałami ostrzegawczymi mogą być na przykład takie wydarzenia, jak odpadanie tynku, niszczenie zawilgoconej cegły wyzierającej spod elewacji. Ale ten rodzaj uszkodzeń można na szczęście dość szybko samemu zauważyć – i zareagować, planując konkretne prace naprawcze. Bardziej skomplikowana jest sytuacja, gdy problemy dotykają komina ukrytego wewnątrz budynku.
Modernizacja
Żeby dowiedzieć się, czy dana instalacja wymaga modernizacji lub naprawienia konkretnej usterki, trzeba zasięgnąć porady specjalisty. Wykwalifikowany kominiarz oferujący wykonanie remontu komina w Bielsku bądź w innym mieście zawsze powinien regularnie dokonywać przeglądu technicznego. Podczas takiej rutynowej wizyty ma za zadanie sprawdzić ciąg kominowy, a także skontrolować szczelność ścianek między kanałami wewnątrz komina. Czasem wykrywanie nieszczelności trzeba przeprowadzić bardzo szczegółowo, wprowadzając do wnętrza komina specjalną kamerę lub przynajmniej żarówkę, która rozświetli mrok wewnątrz przewodu.
Niekiedy jednak zdarza się, że wymagana modernizacja wiąże się z niesprawnością urządzeń współpracujących z kominem – mowa tu na przykład o kotle grzewczym. Może on wymagać wymiany, a ta z kolei może wymusić na właścicielu domu przeprowadzenie pewnych prac także w obrębie komina, by nowa instalacja działała jak należy.