Rekuperacja to system wymiany powietrza w domu. Zużyte powietrze jest zamieniane na czyste. Jeżeli zużyte powietrze jest ciepłe, to system tego ciepła nie wydala, ale tłoczy je z powrotem, uzdatniając nim powietrze świeże, czyli ciepło ponownie wykorzystuje. Takie działanie umożliwia rekuperator, czyli wentylator, który nie tylko wentyluje mieszkanie, ale też zapewnia właściwą temperaturę. Do rekuperatora dodatkowo można zamontować tzw. jednostkę chłodzącą lub gruntowy wymiennik ciepła. Jednostka chłodząca dodatkowo schładza powietrze dostarczane z zewnątrz i osusza je, co w warunkach upalnego lata jest nie do przecenienia. Natomiast gruntowy wymiennik ciepła nawiewa powietrze bardziej wilgotne. Wykorzystuje on pojemność cieplną gruntu i dlatego sprawdza się w sytuacjach, kiedy powietrze powinno być bardziej dowilżone, choćby w sezonie zimowym. Ekonomiczna opłacalność urządzeń komplementarnych zależy od warunków terenowych i specjaliści od wentylacji uwzględnią wszystkie okoliczności w kosztorysie. Dobiorą też właściwe parametry urządzeń adekwatne do powierzchni domu i liczby mieszkańców.
Wpływ na środowisko
Nowe systemy wentylacji są alternatywą dla użycia paliw kopalnych zanieczyszczających środowisko dwutlenkiem siarki, dwutlenkiem węgla i innymi szkodliwymi substancjami. Powodują one straty w świecie roślin, skażają gleby, zagrażają człowiekowi, a nawet zmieniają klimat. Każde rozwiązanie zmniejszające ten negatywny wpływ jest uważane za proekologiczne, warte rozpropagowania i stosowania.
Wpływ na zdrowie mieszkańców
Wpłw na zdrowie mieszkańców domu, w którym jest zamontowany rekuperator, jest istotny, bo zapewnia im odpowiedni mikroklimat. Wymiana powietrza umożliwia komfort wentylacyjny tzn. że do domu trafia potrzebna ilość świeżego i czystego powietrza, czyli powietrza bez grzybów pleśni i roztocza. Jest to ważne dla wszystkich, ale szczególnie dla alergików. Aby zapewnić właściwe wartości, należy pamiętać tylko o czasowej wymianie filtrów. System wymaga też sukcesywnego co 9-15 lat, czyszczenia kanałów wentylacyjnych. Nie jest to kłopotliwe i nie deprecjonuje urządzenia. Komfort domowników podnosi też fakt, że rekuperator jest urządzeniem cichym. Nie szarpie nerwów i nie męczy.
Korzyści ekonomiczne
Szacuje się, że system rekuperacji zmniejsza opłaty za ogrzewanie o połowę. Mimo że urządzenia są zasilane prądem, to zalicza się je do energooszczędnych. Nawet w sytuacji wyłączenia prądu, przez dobę nie odczuwa się żadnych zmian. Problem z pewnością jest, gdy budynek jest usytuowany w miejscu częstych przerw w dostawach prądu. Wtedy konieczne jest zaopatrzenie się w agregat prądotwórczy.
Sumując można stwierdzić, że rekuperacja jest dobrym wyborem pod wieloma względami. Sprawdzili już to rozwiązanie Skandynawowie i Niemcy, czas więc na mieszkańców naszego kraju.