Dzięki sztucznemu oświetleniu rośliny nawet w pochmurny dzień mogą otrzymać energię, która jest im niezbędna do wzrostu. Co więcej, sprawia ono, że mogą się prawidłowo rozwijać. Do oświetlenia roślin najczęściej wykorzystuje się lampy LED. Przedstawiamy zalety tego rozwiązania.
Po co sztuczne oświetlenie do uprawy roślin?
Obecnie warzywa produkuje się głównie w systemie całorocznym, pod specjalnymi osłonami. Jednak, aby produkcja przebiegała pomyślnie, konieczne jest zapewnienie wzrastającym roślinom odpowiednich warunków, w tym wystarczającej ilości światła. W tym celu najczęściej wykorzystuje się sztuczne oświetlenie w technologii LED. Dzięki licznym zaletom to rozwiązanie ma szerokie zastosowanie w towarowej produkcji rozsady warzyw.
-Sztuczne światło przynosi roślinom energię, której potrzebują do wzrostu. Dzięki niemu mogą rozwijać się prawidłowo od samego momentu kiełkowania, aż do okresu ich kwitnienia. Na rynku znaleźć można szeroki wybór nowoczesnego oświetlenia, które stwarza roślinom odpowiednie warunki w częściowej lub całkowitej izolacji od naturalnego światła słonecznego – tłumaczy ekspert reprezentujący firmę MTLED.
Zalety lamp LED w uprawie roślin
Do doświetlania roślin stosuje się przede wszystkim lampy LED, ponieważ (w odróżnieniu od sodowych) można dzięki nim dokonywać regulacji spektralnego składu widma. Najprostsze tego typu lampy posiadają diody czerwone i niebieskie, które mają ogromne znaczenie dla procesu fotosyntezy, a konkretnie dla tworzenia chlorofilu. Wiele z nich jest także wyposażona w rozszerzenie widma o barwę pomarańczową, zieloną lub też daleką czerwień, co wpływa na pokrój roślin i produkcję metabolitów wtórnych, w tym witamin i związków fenolowych. Co więcej, oddziałują one na poziom azotanów.
Współczesne lampy LED do oświetlania roślin mogą być też wyposażone w dodatkowe i niezależne sterowanie światłem w poszczególnych zakresach widma oraz programowanie włączania określonej długości fal w określonych godzinach. Opcja ta umożliwia skuteczne oraz dostosowane do wymagań roślin sterowanie doświetlaniem. Stwarza to możliwość sterowania pokrojem i jakością rozsady.
Wśród pozostałych zalet korzystania z lamp LED przy uprawie roślin wymienić należy:
- przyspieszony wzrost roślin (dzięki odpowiednio dobranej długości fali),
- skróconą wegetację (nawet o 30%),
- brak promieniowania UV
- oszczędność energii elektrycznej (do 80%),
- mniejsze koszty eksploatacji
- możliwość sterowania z ich pomocą z płynną regulacją mocy.
Warto wiedzieć, że korzystanie z lamp LED w produkcji warzyw może przynieść spore oszczędności – biorąc pod uwagę rosnące ceny energii elektrycznej, warto decydować się na rozwiązania najbardziej ekonomiczne. Dzięki nim można nie tylko wiele zaoszczędzić, ale też zapewnić sobie większe zyski.