Żarówki halogenowe uznaje się obecnie za najlepsze zamienniki tradycyjnych żarówek, wskazując jednocześnie na jedną z największych ich zalet, jaką jest zdecydowanie większa oszczędność w użytkowaniu. Od tradycyjnych żarówek odróżnia je to, że zastosowano w nich tak zwany regeneracyjny cykl halogenowy. Umieszczone w bańce takich żarówek halogenki metali: fluoru, bromu i jodu, pozwoliły na wydłużenie ich żywotności oraz poprawę skuteczności świetlnej. Co jeszcze powinniśmy wiedzieć na temat żarówek halogenowych?
Żarówki halogenowe i ich najważniejsze cechy charakterystyczne
Wspomniany wcześniej regeneracyjny cykl halogenowy zapobiega zaciemnianiu się bańki, co jest cechą charakterystyczną tradycyjnych żarówek. Dzięki temu żarówki halogenowe mogą świecić aż 2000 godzin, pobierając przy tym o około 30% mniej energii elektrycznej. Dodatkową ich zaletą jest zdecydowanie większa trwałość: od 2 do 5 razy wyższa od żarówek tradycyjnych. Tak zwane halogeny charakteryzuje także mniejsze rozmiar, a to oznacza, że można je stosować nawet w bardzo małych oprawkach oświetleniowych. Na szczególną uwagę zasługuje również fakt, że wytwarzają one bielsze światło, zapewniając jednocześnie bardziej intensywne barwy oświetlonych przedmiotów.
Halogeny zapewniają dwukrotnie wyższą żywotność niż tradycyjne żarówki. Co więcej pozwalają sporo zaoszczędzić – nawet około 30%. Charakteryzuje je ponadto szybki zapłon, wysoki poziom oddawania barw i brak rtęci. Żarówki halogenowe emitują także naturalne światło, które jest zbliżone do naturalnego, a co za tym idzie – niezwykle przyjemne w odbiorze – mówi pracownik firmy lampy.pl.
Żarówka halogenowa może posiadać ponadto wbudowany bezpiecznik, który chroni ją przed wybuchem w momencie, kiedy w sieci zasilającej powstanie przepięcie – do takich sytuacji dochodzi na przykład podczas włączania jakiegoś urządzenia elektronicznego do sieci. Na bańce żarówki może być także umieszczony dodatkowy filtr UV, którego zadaniem jest zatrzymanie promieniowania nadfioletowego. Żarówki halogenowe bardzo dobrze sprawdzają się w przypadku oświetlenia przedmiotów, które wymagają odpowiedniego wyeksponowania. Dodatkową ich zaletą jest fakt, że emitowane przez nie światło jest ciągłe – nie ma zatem efektu migotania. Można je stosować zarówno przy częstym włączaniu, jak i wyłączaniu światła, ponieważ nie wpływa to na obniżenie ich żywotności.
Rodzaje żarówek halogenowych
Żarówki halogenowe można podzielić ze względu na sposób ich zasilania. Na rynku dostępne są zatem żarówki:
- zasilane typowym napięciem sieciowym 230 V,
- zasilanie napięciem 12 V.
Żarówki halogenowe mogą przybierać również różnorodne kształty. Te tradycyjne przybierają kształt kulki lub świeczki. Producenci oferują także bardziej nietypowe, dekoracyjne kształty, które nadają się zwłaszcza do żyrandoli i kinkietów. W przypadku podwieszanych sufitów lub wgłębień na ścianach sprawdzą się szczególnie żarówki osadzone na trzonkach halogenowych.
Żarówki halogenowe mogą posiadać także różne końcówki. Do wyboru mamy typowe gwinty zwane dużymi, czyli E27, a także małe gwinty: E14. Dostępne są także tak zwane trzpienie halogenowe typu GU4, GU5, GU10, GX5, G9, Fa4 i wiele innych.
Gwinty E27 oraz E14 stanowią bezpośredni zamiennik tradycyjnych żarówek. Mogą być ściemniane, można je także kupić w wersji z bańką matową lub przezroczystą. Dostępne w sprzedaży modele to żarówki z reflektorem, które swoim wyglądem przypominają mały klosz, a także żarówki halogenowe bez reflektora, które można osadzać w gotowej oprawie – mówi pracownik firmy lampy.pl.
Żarówki halogenowe można z powodzeniem stosować jako oświetlenie ogólne wnętrza. Za ich pomocą można także tworzyć niezwykle oryginalne akcenty świetlne, które jeszcze bardziej podkreślą pewne elementy wyposażenia. Halogeny można wykorzystać ponadto jako oświetlenie punktowe lub jako oświetlenie podczas fotografowania – zwłaszcza na planach zdjęciowych, w przypadku których zaleca się stosowanie żarówek dużej mocy.