Współczesny świat napędzany jest elektrycznością, a jednym z jej źródeł są różnego rodzaju baterie, wśród których swoje miejsce znalazły modele litowe, przeznaczone do zasilania szerokiej gamy urządzeń elektronicznych wymagających silnego i jednocześnie stabilnego źródła zasilania.
Czym są baterie litowe?
Produkty te swoje działanie opierają na drodze bezpośredniej reakcji chemicznej, która zachodzi w ogniwie pomiędzy elektrodami a elektrolitem. W bateriach litowych elektroda dodatnia wykonana jest z ditlenku manganu lub monofluorku węgla, ujemna zaś – z litu. Elektrolit to chloran litu rozpuszczony w rozpuszczalniku organicznym. Zastosowanie litu podyktowane jest jego dużym potencjałem elektrochemicznym i wysokim stosunkiem energii do masy. Napięcie znamionowe, które uzyskuje się w bateriach litowych to 3 lub 3,6 V, natomiast ich gęstość energii wynosi około 280 Wh/kg.
Baterie litowe występują w różnych wielkościach i kształtach, dostosowanych do urządzeń nimi zasilanych. Z reguły są to modele cylindryczne, podobne do tradycyjnie stosowanych baterii alkalicznych. Często zaopatrzone są w wyprowadzenia do lutowania. Dostępne są też produkty osiowe, zaopatrzone w druty do lutowania na płytkach drukowanych przewlekanych. Szeroki wybór baterii litowych przeznaczonych do różnego rodzaju urządzeń elektronicznych, zarówno wymiennych, jak i przystosowanych do lutowania, dostępny jest na stronie micros.com.pl.
Wśród baterii litowych spotkać można również odmianę, w której katoda wykonana jest z siarczku żelaza, a głównym składnikiem elektrolitu jest jodek litu rozpuszczony w związkach organicznych. Baterie te charakteryzują się mniejszą gęstością energii niż litowe z katodą manganową oraz niższym napięciem znamionowym, wynoszącym około 1,5 V. Dlatego często mają one kształt i rozmiar baterii typu AA (paluszek).
Zalety baterii litowych
Baterie litowe charakteryzują się dużą gęstością gromadzonej energii, która o kilkadziesiąt procent przekracza tę, którą mają np. modele alkaliczne. Ponadto, charakteryzuje je mała utrata pojemności na skutek samorozładowania. Baterie, których katoda wykonana jest z ditlenku manganu, mają napięcie w fazie rozładowania bliskie napięciu znamionowemu. Pozwala to na ich użycie w urządzeniach wymagających wąskiego zakresu stabilnego napięcia zasilającego. Duża zaleta tych baterii to również ich niewielki koszt produkcji, a ponadto długa trwałość, określana nawet na kilkanaście lat. Baterie litowe mogą być używane w niskich temperaturach, nawet do -35 stopni Celsjusza, w których np. modele alkaliczne nie są w stanie wytworzyć wystarczającej ilości prądu.
Nieliczne wady baterii litowych to spadek ich efektywności w ekstremalnie niskich temperaturach oraz tendencja do samorozładowania w wysokich, to jest powyżej 60 stopni Celsjusza.
Baterie litowe stosowane są do zasilania urządzeń wymagających silnego i stabilnego prądu. Są to przede wszystkim różnego rodzaju aparaty fotograficzne i kamery, lampy błyskowe, urządzenia pomiarowe, specjalistyczne latarki, sprzęt medyczny i wiele innych.